Alert pogodowy. Silne i niszczące burze nad Polską

Wtorek przyniesie bardzo groźną pogodę w Polsce. Przez kraj przejdą burze. Wiele z burze we wtorek będzie miało dynamiczny, groźny przebieg. W związku z tym, apelujemy o ostrożność. Dzisiejsze burze mogą być naprawdę groźne.

Dlaczego we wtorek przejdą burze? Sytuacja synoptyczna nad Polską

28 lipca Polska znajdzie się pod wpływem gorących, zwrotnikowych mas powietrza z południa kontynentu. Masa ta charakteryzowała będzie się wysoką zawartością wilgoci w powietrzu, będzie niestabilna. Nad krajem pojawią się pewne wartości CIN, które nieco ograniczą rozwój silnej konwekcji. To dobra wiadomość, bo pozostałe warunki do formowania się burz są dziś bardzo dobre i gdyby nie warstwy hamujące mogłoby dojść do rozwoju tragicznych w skutkach burz.

Po południu i wieczorem przez kraj wędrował będzie chłodny front atmosferyczny. To właśnie front będzie głównym zapalnikiem dzisiejszych burz. Przed frontem pojawi się silne linia zbieżności. Nad Polską wystąpią obszary wspomagające wznoszenie powietrza. Przed frontem związanym z niżem DANA rozwinie się zatoka niżowa, co spotęguje rozwój silnych burz. W drugiej części nocy front zafaluje, co przyczyni się do powstawania nowych burz na wschodzie i południu Polski.

Gdzie pojawią się burze we wtorek 28 lipca

Burze dziś powstawać mogą w całym kraju prócz krańców zachodnich. Najwcześniej (po południu) komórki burzowe rozwijać się będą na południowym zachodzie oraz na Kujawach, w Wielkopolsce i na Ziemi Łódzkiej. Z każdą godziną strefa najintensywniejszych zjawisk burzowych przesuwała będzie się na wschód. Po południu i w pierwszej części nocy burze powinny mieć bardziej izolowany charakter. W nocy dojść może do rozwoju układu MCS wędrującego z południowego zachodu na północny wschód (układ do rana powinien dojść na Lubelszczyznę i Podlasie)

prognoza burz na 28 lipca

W nocy z wtorku na środę znad Czech do Polski wkroczy zafalowanie na froncie chłodnym. To właśnie na tym zafalowaniu dojść może do rozwoju najsilniejszych, najlepiej zorganizowanych układów burzowych. Strefa zafalowania na froncie pokryje się z obszarami intensywnego wznoszenia. Wysokie wartości parametrów kinematycznych takich jak przepływ powietrza, czy ścinanie wiatru również przyczynią się do intensywnego rozwoju burz. Nie wyklucza się, że w nocy nad Polską południową powstanie bardziej rozległa obszarowo burza, która przyjmie postać MCS i w takiej, dobrze zorganizowanej postaci wędrować będzie przez Polskę, by nad ranem dotrzeć na Lubelszczyznę i Podlasie.

Apelujemy o ostrożność, wtorek będzie bardzo burzowy. Pogoda może być groźna

Na zakończenie wpisu pragniemy jeszcze raz zaapelować o ostrożność, gdyż dzisiejsza pogoda może być groźna. Najsilniejsze burze przejdą dziś w pasie od Śląska i Małopolski przez Ziemię Świętokrzyską, Mazowsze, po Lubelszczyznę i Podlasie. Tutaj burze nieść mogą opady gradu do 4cm oraz nawalne opady deszczu. W przypadku powstania większego układu burzowego nie wykluczony jest wiatr przekraczający 110 km/h. Uważajcie dziś na siebie !