Alert zorzowy dla Polski! Niewykluczona burza magnetyczna G2 i zorza polarna

Już najbliższej nocy nad Polską może pojawić się burza magnetyczna o sile G2. Mieszkańcy naszej części Europy najprawdopodobniej będą mieli okazje zaobserwować światła północy.

Tak sytuacje opisuje Polski Astrobloger

Do centrum tarczy słonecznej powróciła dziura koronalna, którą możemy obserwować na bieżących zdjęciach z Solar Dynamics Observatory. Jest to ta sama struktura w koronie słonecznej, z którą mieliśmy do czynienia w poprzednim miesiącu, kiedy to uwolniony przez nią strumień wiatru słonecznego podwyższonej prędkości (CHHSS) napływając na Ziemię zdołał wywołać umiarkowaną burzę magnetyczną kategorii G2. W trakcie tej burzy zorze polarne poszerzyły swój zasięg widoczności po umiarkowane szerokości geograficzne, łącznie z północnym pasem województw Polski. Teraz po kolejnych czterech tygodniach za sprawą ruchu obrotowego Słońca możemy na nowo przywitać się ze znajomą już nam strukturą i oczekiwać zorzowych emocji.

 

Spodziewany początek napływu CHHSS: 07.10.2018 (+/-1 dzień)
Oczekiwany czas napływu: 3-4 doby
Prawdopodobne warunki pogody kosmicznej: burza magnetyczna kategorii G1-G2
Okres gotowości zorzowej wprowadzonej na blogu: 07-09.10.2018

 

Najnowsza informacja

AKTUALIZACJA 07.10 / 11:50 CEST – strumień CHHSS zbliza się do Ziemi. W chwili obecnej obserwować możemy pierwsze oznaki zbliżającego się napływu w postaci stopniowo rosnącej gęstości wiatru słonecznego. Na tę chwilę wzrosła ona z 4 do blisko 50 protonów/cm3 – proces ten zawsze występuje kilka godzin przed oczekiwanym wzrostem prędkości wiatru połączonym ze zmianą natężenia o skierowania pola magnetycznego. Dopiero wówczas (kwestia kilku godzin) można będzie mówić o faktycznym rozpoczęciu napływu i liczyć na rozwój aktywności geomagnetycznej. Zapis warunków wiatru słonecznego z godz. 11:40 CEST.

O możliwości wystąpienia zorzy polarnej informuje również Karol Wójcicki

https://www.facebook.com/ZGlowaWGwiazdach/photos/a.602238083168077/1976081989117006/?type=3&theater

Bieżące informacje tutaj