Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Alerty IMGW na weekend. Sprawdź co przyniesie nam pogoda w najbliższych dniach

Alerty IMGW wydano na weekend dla Polski


Wielkimi krokami zbliża się weekend. Planujemy odpoczynek na świeżym powietrzu, różne aktywności fizyczne, czy spotkania z rodziną. Ponieważ pojawiły się nowe alerty IMGW na weekend, sprawdzamy, czy zjawiska pogodowe w najbliższych dniach mogą być bardzo groźne.

Alerty IMGW od soboty dla Polski

Przeglądam mapę z prognozami alertów IMGW dla Polski i nie widzę żadnych ostrzeżeń wydanych dla Polski na piątek. Rzeczywiście, pogoda dziś będzie bardzo pozytywna. Będzie ciepło, ale jeszcze nie bardzo gorąco. Nie wystąpią burze, ani inne groźne zjawiska pogodowe. Czeka nas piękny, słoneczny i komfortowo ciepły dzień.

Alerty IMGW o upale na sobotę dla Polski
Alerty IMGW dla zachodniej Polski na sobotę

Sytuacja nieco zmienia się w sobotę 8 lipca. Do kraju z zachodu zacznie napływać coraz cieplejsze powietrze. Dlatego też na zachodzie kraju pojawi się upał. Nie będzie on jeszcze bardzo silny (przeczytaj o fali upałów w kolejnym tygodniu lipca). Jednak alerty IMGW zostały wydane na sobotę dla części regionów Polski Zachodniej. Temperatury w regionach oznaczonych na żółto przekroczą w sobotę 30 stopni Celsjusza. Stąd „tylko” pierwszy stopień ostrzeżeń. Sobota w pozostałych regionach Polski minie pod znakiem przyjemnych, komfortowych temperatur. Noo, może dla niektórych będzie nieco za gorąco, ponieważ temperatury przekroczą praktycznie wszędzie 25 stopni. Pogoda na sobotę nie przyniesie opadów, ani tym bardziej groźnych zjawisk pogodowych.

Gorąca, ale bezpieczna niedziela w pogodzie nad Polską

Niewiele zmieni się w pogodzie nad Polską w niedzielę. Nadal obowiązywać będą alerty IMGW dla Polski zachodniej przed upałem. W porównaniu do soboty obszar alertów pierwszego stopnia rozszerzony zostanie o Pomorze Zachodnie, a także Małopolskę i Ziemię Świętokrzyską.

Wysokie temperatury w Polsce w niedzielę 9 lipca
Upał w Polsce w niedzielę 9 lipca

Widzimy, że w niedzielę na zachodzie kraju termometry wskażą do 33 stopni Celsjusza. Lokalnie możliwe jeszcze wyższe temperatury powietrza. Podczas gdy upał wdzierał będzie się w weekend na zachód kraju, na wschodzie sobota i niedziela upływały będą pod znakiem przyjemnej, komfortowej temperatury. Niedziela, podobnie jak sobota, nie przyniesie nam opadów i burz w Polsce. Spokojnie oba dni weekendu możemy planować na aktywności fizyczne, nawet te dalej od domu. Deszcz i burze nie zaskoczą nas w terenie.

Alerty IMGW dla Polski na przyszły tydzień

Oczywiście, pracownicy IMGW wydaję ostrzeżenia pogodowe tylko na 3 dni w przód. To rozsądne działanie. Nie ma potrzeby niepotrzebnie ostrzegać przed zjawiskami, które przy prognozach na powyżej 3 dni do przodu mogą okazać się nietrafione. W każdym razie zostały wydane alerty IMGW na poniedziałek 10 lipca. Tego dnia synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają nie tylko przed upałem.

Burze w poniedziałek w Polsce. wydano alerty IMGW
Burze w poniedziałek w Polsce. Słusznie wydano alerty IMGW

W poniedziałek przez kraj przechodził będzie front atmosferyczny. W jego obrębie może wykształcić się płytki, lecz aktywny ośrodek niskiego ciśnienia. Burze w poniedziałek mogą być lokalnie silne. Jednak nie będę w tym wpisie rozpisywał się o tym jakoś bardzo. Po pierwsze wpis ten jest w zamierzeniu swego rodzaju prognozą pogody na weekend dla Polski. Nie chcę również w piątek rano pisać szerzej o burzach, które mają nadejść w poniedziałek. Jeszcze kilka aktualizacji modeli pogodowych. Sporo może zmienić się choćby w sprawie godzin w jakich front dotrze do kraju. Jednakże alerty IMGW wydane zostały jak najbardziej słusznie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk