Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Alerty IMGW. Nadciąga groźna pogoda. Wiatr 90-100 km/h. Opady marznące i śnieżyce. Złe warunki na drogach

Alerty IMGW dla Polski. Ostrzeżenia pogodowe przed silnym wiatrem


Bardzo źle wyglądają prognozy pogody na najbliższe kilkadziesiąt godzin. Wydane zostały alerty IMGW ostrzegające o groźnej pogodzie. We wpisie sprawdzimy, dlaczego pogoda w Polsce będzie niebezpieczna. Sprawdzimy również, czego dotyczą alerty oraz gdzie na drogach stanie się niebezpiecznie.

Alerty IMGW. Dlaczego zostały wydane?

Do Polski zbliża się niż, który od kilkudziesięciu godzin przynosi załamanie pogody na zachodzie Europy. Właśnie z powodu tego niżu wydano alerty IMGW przeciw groźnej pogodzie, jaka przed nami w wielu regionach kraju. Spójrzmy na sytuację synoptyczną na środę 24 stycznia.

Alerty IMGW wydane w związku z dynamiczną pogodą w regionie
Alerty IMGW wydane w związku z głębokim niżem atlantyckim

Widzimy, że z niżem związany będzie system frontów atmosferycznych. Fronty te już we wtorek wieczór wkroczą na zachód Polski. Przez noc i całą środę front przemieszczał będzie się w stronę Polski Wschodniej przynosząc całą możliwą zimą mieszankę opadów. Tam, gdzie deszcz będzie marznący oraz na wschodzie, gdzie możliwa jest śnieżyca, warunki na drogach będą bardzo groźne. Jednak o tym za chwilę. Głęboki niż będzie przyczyną jeszcze jednego zagrożenia, przeciw któremu wydane zostały alerty IMGW. Podczas gdy centrum niżu znajduje się nad Bałtykiem, na południu Europy panują silne wyże. Duża różnica ciśnienia pomiędzy tymi ośrodkami będzie przyczyną silnego wiatr. Lokalnie wiatr w Polsce w środę osiągać może 90-100 km/h.

Alerty IMGW. Przede wszystkim silny wiatr w Polsce

Skoro wiemy już co będzie przyczyną znacznego pogorszenia aury w środę, sprawdźmy jakich regionów dotyczą alerty IMGW oraz przed czym dokładnie ostrzegają synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Alerty IMGW. Mapa ostrzeżeń na 24 stycznia
Alerty IMGW. Mapa ostrzeżeń

Widzimy, że pomarańczowe i żółte ostrzeżenia pogodowe zostały wydane dla całego kraju. Ostrzeżenia pomarańczowe dotyczą zachodu i północy kraju. Są to ostrzeżenia przed silnym i bardzo silnym wiatrem jaki pojawi się w kraju 24 stycznia. Alerty koloru pomarańczowego to ostrzeżenia 1 stopnia przed wiatrem, ale i opadami marznącymi. Opadami zajmiemy się w kolejnej części wpisu. Teraz zostańmy przy silnym wietrze, ponieważ wichura nad Polską może być w środę bardzo silna.

Alerty IMGW w pełni słuszne. Silna wichura nad Polską

Widzimy, że podczas najbliższej doby przez kraj przetoczy się całkiem silna wichura. Wiatr w wielu regionach Polski przekraczać będzie prędkość 90 km/h. Nie można wykluczyć na nizinach porywów wiatru przekraczających 100 km/h, jednak nawet jeśli to wartości te (na nizinach) nie będą bardzo przekraczały tej wartości. Nie zmienia to jednak faktu, że silny wiatr w kraju może być naprawdę groźny. W czwartek pogoda uspokoi się, choć w weekend silny wiatr powróci w region. To dlatego, że zbliży się do nas kolejny głęboki niż. O tym jednak będzie jeszcze czas napisać.

Możliwe opady marznące i śnieg. Groźne warunki na drogach

Wiemy już, że alerty IMGW dotyczą przede wszystkim silnego wiatru. Jednak to nie jedyny kłopot, jaki przyniesie nam pogoda podczas najbliższej doby. W pierwszej części wpisu wspominałem, że przez Polskę z zachodu na wschód przemieszczał będzie się aktywny front atmosferyczny.

Silne opady podczas nnajbliższej doby w Polsce
Intensywne opady najbliższej doby w Polsce

Na zachodzie kraju sytuacja jest klarowna. Tutaj padał będzie deszcz, ponieważ temperatury będą już zdecydowanie dodatnie. Najgorzej sytuacja wygląda w pasie centralnym Polski. Tutaj zostały wydane alerty IMGW ostrzegające przed opadami marznącymi. Nie jest wykluczone, że kolejne godziny przyniosą gołoledź w wielu regionach wschodniej połowy Polski. Na wschodzie zaś w środę padać może śnieg. Lokalnie bardzo intensywnie, co również mocno pogorszy warunki na drogach. Uważajmy więc, przed nami kilkanaście godzin groźnej pogody w kraju.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk