5 sierpnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Amerykańska pogoda na zimę 2020/21 dla Polski i Europy. Ciepła zima, wichury i burze

Amerykanie prognozują, że ponownie czeka nas ciepła zima w naszej części Europy.

Kraje w całej Europie przeżywają nową falę koronawirusa, powodując nowe ograniczenia, które weszły w życie zaledwie kilka tygodni przed początkiem zimy. Zwłaszcza narciarze zwracają baczną uwagę na ograniczenia w podróżowaniu i nowe zasady obowiązujące w kurortach, ponieważ chcą spędzić trochę czasu na stokach, a śnieżna zima może być na drugim miejscu.

Z dala od pokrytych śniegiem gór, właściciele restauracji od Moskwy po Madryt mają nadzieję, że miejsca do przebywania na zewnątrz pozostaną otwarte tak długo, jak pozwoli na to pogoda.

Chociaż nie ma pewności, jak rozwinie się pandemia w nadchodzących miesiącach, zespół prognostów zajmujących się pogodą długoterminową w AccuWeather wie, jakich typów pogody Europejczycy mogą spodziewać się tej zimy. W skład zespołu wchodzą Tyler Roys, który jest meteorologiem w AccuWeather od prawie dekady, Alan Reppert, starszy meteorolog, który pracuje w AccuWeather od 2001 roku, oraz Jason Nicholls, starszy meteorolog, który kieruje grupą międzynarodowych prognostów AccuWeather.

Południowa Europa

Zimą przewiduje się, że główny tor głębokich niżów w Europie przesunie się na południe, a wiele cyklonów przejdzie przez południową Europę i Morze Śródziemne.

„Myślę, że w porównaniu z tym, co widzieliśmy w poprzednich latach w Hiszpanii, Portugalii i południowej Francji, będzie dużo bardziej dynamicznie i niebezpiecznie” – powiedział Reppert.

Niektóre z głównych miast w Europie, w których tej zimy może wystąpić niebezpieczna pogoda, to Lizbona w Portugalii; Madryt i Barcelona w Hiszpanii; i Nicea, Francja; wraz z Rzymem, Atenami i Bukaresztem w Rumunii.

„Przesunięcie niżów na południe w miesiącach zimowych będzie korzystne dla Hiszpanii i Portugalii, ponieważ miesiące zimowe uzupełniają porę deszczową i pomagają uzupełniać zbiorniki na pozostałą część roku” – powiedział Roys.

„Ten deszcz nad Hiszpanią i Portugalią powinien pomóc w uprawach ozimych, takich jak oliwki” – dodał Reppert. W przypadku niektórych odmian sezon wegetacyjny trwa do marca.

Jednak aktywny tor burzy zagraża życiu i mieniu w całym regionie.

„Kiedy niże pojawią się na południową Europę, niekoniecznie są to szybko poruszające się cyklony” – powiedział Roys. Niże, które rozwijają się według tego schematu, dodał, mogą przemieszczać się tak jak kiedyś, aby przenieść się z Hiszpanii do Włoch od Bałkanów po Turcję czy Ukrainę ”i mogą być bardziej szkodliwe. „To nie są szybkie wędrówki niżów, które zazwyczaj obserwujemy na północy”.

Powolny ruch tych niżów spowoduje zwiększone ryzyko powodzi, zwłaszcza w północnych Włoszech i na zachodnich Bałkanach.

Powodzie stały się problemem dla części południowej Europy już jesienią, kiedy Storm Alex śledził ten region, powodując poważne powodzie i lawiny błotne. Według CNN co najmniej dwie osoby zmarły z powodu trudnych warunków pogodowych.

Pomimo zapowiadającej się dominacji niżów w południowej Europie, może to nie oznaczać dobrych wiadomości dla miłośników śniegu w całym regionie.

„Jedyne, co powiem, to to, że Alpy mogą w tym roku cierpieć z powodu śniegu” – powiedział Roys. „Szczególnie po włoskiej stronie Alp”.

Zima ma szansę zacząć się po śnieżnej stronie w grudniu, ale przewiduje się, że w styczniu i lutym spadną szanse na śnieg.

Kilka ośrodków narciarskich w regionie już otworzyło stoki z powodu jesiennego śniegu, ale złe warunki prognozowane na środek tej zimy mogą zaszkodzić ośrodkom, które już borykają się z komplikacjami związanymi z pandemią koronawirusa.

Międzynarodowe podróże będą w tym roku skomplikowane, ponieważ niektóre kraje będą wymagać przedłużonej kwarantanny po przyjeździe przed wyruszeniem na stoki, poinformował PlanetSKI, strona internetowa, która obejmuje narciarstwo i życie zimowe w Alpach. Każdy ośrodek narciarski może mieć również inne wytyczne. Może to mieć konsekwencje finansowe dla ośrodków wypoczynkowych w Alpach, w których zazwyczaj pojawiają się ludzie z różnych części świata.

Przeważnie południowa trasa niżów w Europie tej zimy zwiększy również liczbę zdarzeń wiatrowych typu Bora w Chorwacji, co ostatecznie może przynieść korzyści ośrodkom narciarskim we Włoszech poza Alpami.

„Wiadomo, że wiatry Bora osiągają siłę huraganu i będą to wiatry, które spadną z Alp Dynarskich do wschodnich Włoch” – powiedział Roys. Opady mogą nasilić się we wschodnich Włoszech z powodu powietrza unoszącego się nad górami i znoszącego na morze.

Podczas gdy włoskie Alpy mogą skończyć z mniejszą ilością opadów śniegu, wiatry Bora mogą powodować gromadzenie się śniegu w górach Włoch w pobliżu Morza Adriatyckiego. Obejmuje to niektóre ośrodki narciarskie, takie jak Monte Piselli, Bolognola i Risalita sciistica Carpegna.

Wyspy Brytyjskie i Europa Północna

Pierwsze sygnały o zbliżającej się zimie już dotarły do niektórych części Europy, a druga nazwana wichura w tym sezonie uderzyła w połowie października. Jednak początek sezonu burzowego nie wskazuje na to, co będzie w kolejnych miesiącach.

Zeszłej zimy w Europie Północnej i na Wyspach Brytyjskich doszło do niezwykle dużej liczby wichur, które uderzyły w wybrzeża Atlantyku silnymi falami i wiatrami o sile huraganu. Jednak tej zimy Atlantyk nie powinien być aż tak aktywny.

„Mimo że rozpoczął się już sezon na głębokie niże, które otrzymały już nazwę, spodziewamy się mniej aktywnego sezonu niż w zeszłym roku” – powiedział Roys.

Od stycznia do początku lutego będzie najbardziej aktywnym okresem zimy pod względem wichur, ale nie można całkowicie wykluczyć głębokich niżów w innych okresach zimy.

Rzadkie głębokie niże w północnej Europie doprowadzą do pewnych obaw związanych z suchością w zimowe miesiące.

„Od północnej Francji do Niemiec, a zwłaszcza do zachodnich Niemiec, obserwowana susza, więc suche warunki, których spodziewamy się tej zimy, w ogóle nie pomogą. Jeśli chodzi o uzupełnianie zbiorników, przywracanie rzek do normalnego poziomu, to jest czas, aby to zrobić, a to się nie wydarzy ”- powiedział Roys.

Rolnicy w całym regionie, którzy uprawiają pszenicę ozimą, mogą napotkać problemy w dalszej części sezonu z powodu suchości.

Mimo że susza zimą może być dotkliwa dla rolników, to może przynieść korzyści restauracjom i targom zewnętrznym w całym regionie, które mają nadzieję na wykorzystanie terenów zewnętrznych również do zimy, aby utrzymać swoje firmy na powierzchni podczas pandemii.

„Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech mogą być odwiedzane przez wielu ludzi ze względu na łagodną pogodę o tej porze roku” – powiedział Reppert, odnosząc się do ekstrawaganckich imprez plenerowych, które zaczynają się w całym kraju pod koniec listopada.

Niektórzy klienci mogą odważyć się na zakupy lub napić się drinka, aby pomóc lokalnym firmom, ale jakakolwiek wichura, która może się rozwinąć, może potencjalnie zamknąć obszary zewnętrzne na kilka dni.

Wschodnia Europa

Zeszła zima była jedną z najcieplejszych w historii Europy Wschodniej, z nielicznymi spływami chłodu z Arktyki i burzami śnieżnymi. W szczególności Moskwa miała średnio 8 stopni (14,4 F) powyżej normy od grudnia do lutego.

Oczekuje się, że ta zima nie będzie taka sama jak w zeszłym roku, ale nie będzie też mocno się różnić. Będzie cieplej niż zwykle.

„W Moskwie będzie bliżej normalności” – powiedział Reppert. „Nawet jeśli to rok ponad normalny, będzie się wydawał znacznie inny niż w zeszłym roku”.

To samo można powiedzieć o większości regionu, w tym Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Białorusi i części Ukrainy oraz o Polsce.

W całym sezonie zimowym średnie temperatury mogą być nieco wyższe od normalnych, ale jedna duża różnica w porównaniu z zeszłym rokiem polega na tym, że w regionie będą okresowo występować zimne okresy, a wraz z wtargnięciem zimnego powietrza spodziewane jest pojawienie się śniegu.

„Nawet jeśli w wielu lokalizacjach pojawią się cieplejsze okresy, to, [będzie] zwiększone zagrożenie zimowymi wichurami” – powiedział Roys.

Oprócz sporadycznych spływów zimna, sezon będzie korzystny dla restauracji na świeżym powietrzu w całym regionie.

„Biorąc pod uwagę łagodną pogodę, która będzie korzystna do tego stopnia, że przenośne grzejniki mogą nie być potrzebne, ponieważ temperatura ostatecznie wyniesie 10 stopni lub 15 stopni (50 F do 60 F) w miejscach takich jak Kijów na Ukrainie” – dodał.

Łagodniejsza pogoda w Finlandii może również sprzyjać obserwatorom gwiazd, ponieważ długie zimowe noce nie będą tak mroźne.

Aktywność słoneczna będzie wzrastać, gdy słońce przejdzie z okresu niskiej aktywności, znanego jako minimum słoneczne, do okresu wysokiej aktywności, znanego jako maksimum słoneczne. Słońce wciąż jest kilka lat od szczytu zbliżającego się maksimum słonecznego, ale nastąpił już zauważalny wzrost aktywności, który spowodował imponujące pokazy zorzy polarnej.

Zorza polarna, która tańczy na niebie tej zimy, może być najlepiej widoczna od lat na dużych szerokościach geograficznych, z jedną lub dwiema szansami zobaczenia zorzy polarnej w części Wysp Brytyjskich i dalekiej północnej Europie.