Anomalia opadów niepokoić będzie Polaków w kolejnych tygodniach. Na rzekach powszechna okaże się niżówka hydrologiczna.
Zapowiadaliśmy, że prognozy sezonowe sugerują, że sierpień będzie suchy, lecz najprawdopodobniej ciepły w skali miesięcznej. Ubiegłe tygodnie przynosiły częste opady burzowe i silne zjawiska konwekcyjne, które powodowały szkody. Nie rozwiązało to w większości problemu suszy, gdyż gwałtowne opady wyrządzały więcej szkód niż pożytku. Najbliższe dni przyniosą wzrost temperatury powietrza i niewiele opadów ze sporadycznymi i lokalnymi burzami. Susza hydrologiczna, ale i nie tylko będzie się tylko pogłębiać.
Ujemna anomalia opadów nie będzie rzadkością w sierpniu. Susza hydrologiczna będzie mieć się dobrze
Tak jak, zapowiadaliśmy podczas tegorocznego lata mamy powszechny niedobór opadów atmosferycznych. Susza hydrologiczna szczególnie zaznacza się na rzekach, gdzie to powszechnie panuje niżówka hydrologiczna. Rzeka Wisła w Warszawie jest o krok od ustanowienia nowych wartości minimalnych na wodowskazie. IMGW-PIB wydał łącznie 33 ostrzeżenia hydrologiczne, które dotyczą głównie niskiego stanu wód i występowania suszy hydrologicznej. Przejściowo hydrolodzy IMGW wydali ostrzeżenia hydro dla zachodniej części naszego kraju, gdzie intensywne opady burzowe mogą przejściowo doprowadzić w nocy ze środy na czwartek i w czwartek do wzrostu poziomu wód w rzekach.
Co prawda ostatnie opady atmosferyczne miejscami poprawiły sytuację hydrologiczną, ale także doprowadziły do zmniejszenia zagrożenia pożarowego, to nie jest to jeszcze stały trend. Poprawa ta jest tylko chwilowa w naszej części Europy. W kolejnych dniach i tygodniach okresami będzie jeszcze gorzej, co wynikać będzie z wysokiej temperatury powietrza i silnego oraz długiego usłonecznienia, co w konsekwencji doprowadzać będzie do intensywnego parowania wody z gleby.
Prognozowany potencjalnie zasięg i wysokość opadów do 14 sierpnia 2024 r., lokalnie sumy opadowe będą wyższe z uwagi na przechodzące burze
Duży niedobór opadów i ujemna anomalia dlatego na mapie
Dominujący konwekcyjny charakter opadów w najbliższych tygodniach nie rozwiąże problemu suszy hydrologicznej. Opady okażą się lokalne i mocno rozproszone. Największa ich koncentracja wystąpi w czwartek i będzie związana z lokalnymi burzami. Lokalnie intensywne opady deszczu z burz doprowadzą miejscami do podtopień i przejściowego wzrostu mniejszych rzek.
Prognozowana anomalia opadów na okres od 7.08.2024 r. do 14.08.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Upał pojawi się w Polsce
Wysoka temperatura powietrza przełoży się na to, że występować ma intensywne parowanie wody z gleby. Często temperatura będzie powyżej 25-29°C. Przed długim weekendem prognozujemy, że konfiguracja pola barycznego nad Europą i przyległościami doprowadzi do występowania upałów i nocy tropikalnych. Wówczas w tym czasie za dnia będzie nawet 31-35°C. Tak wysoka temperatura powietrza przełoży się na intensywne parowanie i pogłębianie niżówki hydrologicznej na rzekach.
Prognozowana wstępnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 7.08.2024 r. do 16.08.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski
Nie wcześniej niż w drugiej i trzeciej dekadzie sierpnia pojawi się więcej opadów atmosferycznych, ale niedobory są tak duże, że nie zniweluje nam to całkowicie suszy. Główny charakter opadów będzie w dalszym ciągu konwekcyjny, który nie rozwiąże nam problemu suszy. Burzowe opady są gwałtowne i mocno nierównomierne obszarowo, co w konsekwencji doprowadza do podtopień i zalań. Większość opadu ma tendencje do spływania niż wsiąkania w glebę.
Prognozowana wstępna anomalia sumy opadu na kolejne tygodnie na podstawie modelu ECMWF dla Polski
Przed nami więc ostatnie tygodnie meteorologicznego lata na półkuli północnej. Jeśli sprawdzą się obecne prognozy pochodzące z modelu ECMWF, to koniec sierpnia zapowiada się z wyraźnym niedoborem opadów atmosferycznych w całej Polsce najprawdopodobniej. Pogłębiać ma się więc niżówka hydrologiczna na rzekach, dodatkowo obserwowany będzie wyraźny niedobór wilgoci w glebie.
Źródło: Fanipogody.pl, tropicaltidbits.com, meteologix.com, modele.imgw.pl
(fot. ilustracyjne. Fanipogody.pl)