Antycyklon wpływać ma w dalszym ciągu na pogodę. Wystąpi silny mróz. Oczekiwany spadek temperatury poniżej -15°C w Polsce.
Antycyklon kształtuje warunki pogodowe nie tylko w Polsce
W czwartek znajdujemy się pod wpływem silnego antycyklonu zbudowanego z zimnego powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Już w piątek centrum wyżu z ciśnieniem 1040 hPa ulokuje się nad północno wschodnimi rejonami Polski. Zapewniając do końca mijającego tygodnia stabilną, wyżową pogodę z mroźnymi nocami. Amplituda dobowa temperatury jest i będzie duża z uwagi na brak chmur i spływ zimnego powietrza, sprzyjając nocami do silnego wychładzania przypowierzchniowej warstwy granicznej i znacznego wzrostu temperatury po wschodzie słońca. Natomiast słaby wiatr z kierunków zmiennych, zależnych od aktualnego położenia centrum antycyklonu, obniżał dziś w wielu miejscach temperaturę odczuwalną. Wyraźnie słabnący w godzinach wieczornych i nocnych.
Trajektoria wsteczna mas powietrza na 11.03.2022, 00 UTC dla wysokości 950 hPa, 850 hPa, 700 hPa dla Warszawy
Antycyklon wpływa na pogodę
Powietrze zalegające w wyżu charakteryzuje się niewielką ilością wilgoci. Dziś w ciągu dnia miejscami rozwinęły się głównie podinwersyjne chmury Cumulus. Ich rozwój pionowy hamowany był przez suche warstwy obecne powyżej i silne ruchy osiadające w antycyklonie. Gdzieniegdzie pojawić mogły się również chmury piętra wysokiego.
Antycyklon blokuje drogę atlantyckim niżom do Polski
Wyż obecny jest nie tylko w polu przyziemnym. Jednak także w środkowej i górnej troposferze, co skutecznie odcina drogę dla atlantyckich niżów. Na zmianę sytuacji pogodowej musimy poczekać do początku przyszłego tygodnia. Wtedy to zrobi się cieplej za sprawą przebudowy w pewnym stopniu sytuacji barycznej dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych. Antycyklony szybko jednak nie ustąpią.
Czwartek przyniósł przeważnie bezchmurnie lub zachmurzenie małe, głównie na krańcach południowo wschodnich obserwowano zachmurzenie umiarkowane i duże. Natomiast w Bieszczadach mogły zdarzyć słabe i zanikające opady śniegu. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskazały od około -1°C na południowym wschodzie, około 2°C w centrum, do 9°C na zachodzie; w rejonach podgórskich Karpat od -3°C do -1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południowym wschodzie porywisty, w górach w porywach do 60 km/h, z kierunków wschodnich i północnych, potęgując odczucie chłodu.
Noc z czwartku na piątek przyniesie bezchmurną aurę lub zachmurzenie małe. Natomiast nad ranem na krańcach zachodnich możliwa mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Będzie to zdecydowanie chłodniejsza noc od poprzedniej. Termometry pokażą minimalnie w drugiej części nocy i nad ranem od -12°C na wschodzie, około -7°C w centrum, do -4°C na zachodzie i -2°C nad morzem. Natomiast w rejonach podgórskich Karpat lokalnie spadek temperatury do -17°C. Wiatr słaby, na północnym zachodzie umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków wschodnich.
Prognozowana temperatura minimalna na 11.03.2022, 06 UTC według modelu kanadyjskiego GEM
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC