Antycyklon nie zapewnia pogodnej aury w Polsce. Sprawdź, dlaczego tak jest

Od kilku Polska jest w zasięgu silnego i rozległego wyżu barycznego o imieniu „HANNELROE”. Nie zapewnia on jednak pogodnej aury. Przyczyną są fronty atmosferyczne, które zahaczają nasz kraj, przynosząc wzrost zachmurzenia i lokalne, słabe opady deszczu.

Poranne zdjęcie satelitarne wykonane w świetle widzialnym doskonale obrazują obszar zalegania chmur. Głównie Altocumulus, Stratocumulus i Cirrostratus, ale także Cirrus. W skuteczny sposób odcinają one dopływ promieni słonecznych w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny do najniższej warstwy planetarnej warstwy granicznej.

Wczoraj o 22:58 rozpoczęła się wiosna astronomiczna.

Data rozpoczęcia wiosny astronomicznej nie jest stała. Podstawą wyznaczenia dat astronomicznych pór roku jest górowanie Słońca w zenicie nad równikiem bądź zwrotnikami.

Początek astronomicznej wiosny przypada na czas równonocy – zarówno dzień i noc trwają 12 godzin. Zarówno półkula północna jak i południowa są oświetlone jednakowo. Wtedy Ziemia znajduje się w punkcie Wagi a Słońce w punkcie Barana. Od tego momentu przez pół roku Słońce będzie bardziej oświetlać północną półkulę Ziemi (biegun północny będzie bliżej Słońca niż biegun południowy). Dni będą coraz dłuższe a noce krótsze.

Nocna analiza DWD ukazująca mało aktywny okludujący się układ frontów atmosferycznych z godziny 00 UTC

Poranny SIGINIFICANT IMGW dla lotnictwa ukazujący front okluzji nad Polską

Zdjęcie satelitarne w świetle widzialnym ukazujący obszar zachmurzenia nad Polską

Dane pomiarowe ze stacji IMGW-PIB w dniu 21.03.2019 r. godzina 7 czasu lokalnego. Niemal na wszystkich stacjach obserwowane jest duże i całkowite zachmurzenie. Tylko w Zakopanem mieliśmy ujemną temperaturę o tej porze.

Do końca dnia na przeważającym obszarze Polski utrzyma się zachmurzenie duże do całkowitego, z miejscowymi rozpogodzeniami. Lokalnie, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju prawdopodobne słabe opady mżawki i deszczu.

Dane satelitarne i radarowe poniżej