Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Antycyklon Tina umocni się. Będą nocne i poranne przymrozki, a potem ponad 20°C. Następnie ulewy i burze


Antycyklon Tina umocni się blisko Polski. Spodziewane w czasie kolejnych nocy nocne i poranne przymrozki. Nie tylko przy gruncie, ale również na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 m nad poziomem gruntu w klatkach meteorologicznych i osłonach radiacyjnych.

Antycyklon Tina kształtuje pogodę. Dużo słońca i stabilna pogoda w rozpoczynającym się tygodniu

W nocy z 6/7 i 7/8 maja 2023 r. oraz w godzinach porannych kolejny raz w mijającym miesiącu pojawiły się przymrozki spowodowane następującymi czynnikami: adwekcyjnym i radiacyjnym. Największe spadki temperatury wystąpiły w nocy z soboty na niedzielę na północy kraju, gdzie na pogodę wpływał klin wyżowe i pojawiły się rozpogodzenia. Ubiegłej nocy i o świcie obszar ujemnych temperatur był jeszcze większy przy pogodnym niebie i słabym wietrze. W zimnej masie pochodzenia arktycznego były korzystne warunki do wieczornego i nocnego wypromieniowania ciepła z gruntu oraz osiadania chłodnego i ciężkiego powietrza.

Temperatura minimalna przy gruncie w nocy z 6/7 maja 2023 od 20:00-08:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

antycyklon na obszarze Polski
Antycyklon Tina i przymrozki w kraju

Przymrozek pojawił się również na wysokości 2 metrów, czyli w klatkach meteorologicznych i ulokowanych na analogicznym poziomie pomiarowym profesjonalnych osłonach radiacyjnych w nocy z 6/7 maja 2023 r.

Temperatura minimalna na 2 m w nocy z 6/7 maja 2023 r. na stacjach IMGW-PIB w Polsce

przymrozki i wpływ wyżu na pogodę
Przymrozki na 2 m w klatkach w Polsce

Antycyklon i spływ zimnego powietrza z północy powoduje powszechne przymrozki na obszarze Polski nocami i o świcie

Doskonale widać na poniższych mapach, że ubiegła noc przyniosła jeszcze większe spadki temperatury na dużym obszarze Polski, czemu niewątpliwie sprzyjała adwekcja zimnego powietrza arktycznego, brak chmur i słaby wiatr. Tak niskie temperatury mogą wyrządzić duże szkody w rolnictwie i sadownictwie. Dostrzec można, że najniższą temperaturą przy gruncie zmierzono na stacji klimatologicznej IMGW w Łodzi, gdzie w poletku meteorologicznym, na wysokości 5 cm nad powierzchnią czynną termometr rezystancyjny PT100 zmierzył aż -6°C. Na południu kraju nocna radiacja ciepła z gruntu była hamowana przez zaleganie zachmurzenia. Dlatego też przeważnie temperatura była dodatnia na 2 m i przy gruncie na 5 cm.

Temperatura minimalna na wysokości pomiarowej 5 cm w nocy 7.05.2023 / 8.05.2023 (20:00-08:00 czasu urzędowego w Polsce

przymrozki w kraju
Przymrozki w kraju. Aż -6 stopni przy gruncie w Łodzi

Wyjątkowo zimna noc za nami

Należy wspomnieć, że przymrozki zgodnie z prognozami pojawiły się również na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 m nad poziomem gruntu. W Kozienicach, w klatce meteorologicznej zmierzono -2,5°C. Jednak z uwagi na niezbyt gęstą sieć pomiarową, miejscami na 2 m wartości mogły być niższe. Szczególnie w obniżeniach terenu i zastoiskach chłodu.

Temperatura minimalna na wysokości 2 m w klatkach meteorologicznych na stacjach synoptycznych PSHM w Polsce

Z każdym kolejnym dniem rozpoczynającego się tygodnia będzie coraz cieplej. Jednak do środy wartości mają być to wartości niskie i z możliwością nocnych i porannych przymrozków na coraz mniejszym obszarze. Dopiero początek drugiej dekady maja przyniesie zauważalny wzrost temperatury i możliwe przekroczenie 20°C. Ilość opadów w mijającym tygodniu będzie poniżej normy wieloletniej. Na to wpływ ma mieć silna blokada wyżowa. Więcej opadów i burz pojawi się dopiero w okolicach weekendu oraz w przyszłym tygodniu.

Temperatura maksymalna orientacyjnie w oparciu o model ECMWF HRES 0.1 dla Polski na okres od 7.05.2023 r. do 16.05.2023 r.

coraz wyższe wartości przed nami
Coraz cieplej w kolejnych tygodniach maja

Prognozowana wstępnie średnia dobowa temperatura powietrza na okres od 7.05.2023 r. do 16.05.2023 r. w oparciu o model ECMWF HRES 0.1 dla Polski

wiosna termiczna w kraju
Wiosna termiczna będzie się rozkręcać w Polsce. Miejscami na zachodzie dolny próg termicznego lata okresami

Orientacyjne prognozy średniej wartości ciśnienia na poziomie morza w okresie od 7.05.2023 r. do 16.05.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

Antycyklon przyniesie wysokie ciśnienie
Antycyklon przyniesie stabilną pogodę w Polsce

Antycyklon Tina przyniesie stabilną pogodę. Spodziewana temperatura maksymalna według modelu GFS na okres od 8.05.2023 r. do 17.05.2023 r. dla Polski

Antycyklon zapewni stabilną pogodę
Antycyklon i stabilna pogoda w Polsce

Dni gorące nieprędko w Polsce

Jeśli spojrzymy na wiązki pochodzące z modelu ECMWF zauważamy, że z każdym kolejnym dniem wartości na termometrach będą coraz wyższe. Niewykluczone, że w drugiej połowie maja pojawią się pierwsze dni gorące na obszarze Polski. Coraz częściej po 10 maja 2023 r. temperatura ma przekraczać 20°C. Czeka nas kilkudniowy okres bez opadów z dużą ilością słońca i sporymi amplitudami dobowymi temperatury. Częściej zacznie padać pod koniec tygodnia oraz w połowa maja, gdy to przybędzie gwałtownych burz i opadów. Dni chłodniejsze również się zdarzą, ale generalnie nie będzie ich dużo.

Prognoza wiązkowa według modelu ECMWF temperatury dla wysokości 2 m i opadów, na przykładzie miasta Warszawa

antycyklon, a potem niżowa pogoda i fronty
Antycyklon, a potem zmiana wzorca na niżową pogodę w okolicach drugiej połowy maja z możliwością częstych opadów i burz

Wyż zapewni suchy okres synoptyczny, potem w okolicach drugiej połowy maja duża zmiana wzorca pogodowego

Do najbliższego weekendu czeka nas na przeważającym obszarze Polski ilość opadów poniżej normy klimatycznej. Około 13-15 dnia mijającego miesiąca padać zacznie częściej w wielu regionach naszego kraju, a nawet zaczną występować wiosenne burze. Wzrost temperatury powietrza i częstsze opady spowodują intensyfikacje wegetacji. Druga część miesiąca powinna pozytywnie zaskoczyć temperaturami z możliwością wystąpienia pierwszych w tym roku dni gorących. Pozwoli to na redukcje ujemnej anomalii temperatury.

Prognozowana akumulacja opadów na okres od 8.05.2023, 00Z do 18.05.2023, 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski

więcej opadów przed nami
Więcej opadów w okolicach drugiej połowie maja. Będą także gwałtowne burze

Niestety pierwsza połowa maja 2023 zapisze się jako chłodna, a na wschodzie bardzo chłodna z odchyleniem aż 3 stopnie poniżej normy, mając na uwadze najnowszy okres referencyjny. Średnia obszarowa wyniesie około -1,8°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Druga połowa miesiąca zacznie odrabiać straty, gdyż spodziewany jest napływ przeważnie cieplejszych mas powietrza. Wygląda jednak na to, że ostatni miesiąc meteorologicznej wiosny nie zapisze się jako ciepły. Co najwyżej w normie wieloletniej, a we wschodniej połowie kraju poniżej średniej klimatologicznej.

Prognoza anomalii miesięcznej na okres od 1.05.2023 r. do 14.05.2023 r. dla Polski, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

Antycyklonalna blokada
Antycyklon kształtuje pogodę w Polsce

Prognozy pogody śledzimy na bieżąco i będziemy informować o zmianach w trendzie ze stosownym wyprzedzeniem.

Fanipogody.pl