Antycyklon Zayyan zaczyna szybko gnić nad Polską. Nawet 1038 hPa na barometrach. Silny smog, mgły i mróz

Antycyklon zmienia warunki pogodowe. Przed nami najwyższe ciśnienie atmosferyczne od wielu miesięcy.

Jesienny zgniły wyż w kraju i Europie

Zapowiadaliśmy, że w listopadzie czeka nas dominacja pogody wyżowej. Jednak o tej porze roku nie oznacza to, że będziemy mieli tylko słoneczną pogodę. Od kilku dni wyż nad Polską zaczyna mieć tendencje do „gnicia”. Dodatkowo nasila się problem smogu na przeważającym terytorium naszego kraju. Szczególnie uciążliwego w godzinach wieczornych i nocnych, gdy to rozwijają się silne przyziemne warstwy inwersyjne i występuje słaby wiatr, jak i też cisza.

Układ Omega wpływa od kilku dni na przebieg warunków atmosferycznych w Polsce. Wygląda na to, że w kolejnych dniach czeka nas dominacja mglistej pogody z niskimi podinwersyjnymi chmurami stratus. To oznacza coraz niższe temperatury, ale w zasięgu podinwersyjnego zachmurzenia nie wystąpi tak duża dobowa amplituda temperatury powietrza. W ciągu ostatnich dwóch dni wyraźnie się zmniejszył obszar rozpogodzeń. Gdzieniegdzie z niskich chmur pada mżawka i występuje mglista pogoda, charakterystyczna dla jesiennego wyżu. Taka aura stanowi istotne zagrożenie dla kierowców, pieszych i lotnictwa. Dodatkowo z każdym dniem obserwowane jest pogarszanie się jakości powietrza.

Prognozowany orientacyjnie zasięg podinwersyjnego zachmurzenia, 8 listopada 2024 r. na obszarze Polski według modelu ECMWF

antycyklon wpływa na pogodę
pogoda wyżowa i blokada antycyklonalna

Listopad rozczaruje w kolejnych tygodniach

Październik był słonecznym miesiącem i niewiele dni przynosiło podinwersyjne zachmurzenie. Jednak coraz częściej formowały się mgły radiacyjne. Nie brakowało okresów ze złotą polską jesienią, która zachęcała do fotografowania zarówno z ziemi, jak i też za pomocą drona. W górach można było podziwiać piękne morza chmur i mgieł ze szczytów górskich, pozwalając nam obserwować spektakularne zjawisko o niebieskiej i złotej godzinie.

Złota polska jesień na zdjęciach z drona w woj. lubelskim w minionych dniach

złota jesień
złota polska jesień pod koniec października w Polsce

Wyż o tej porze roku nie zawsze oznacza pogodną aurę. Właśnie możemy się o tym przekonać, gdy to od dwóch dni nad Polską zmniejsza się obszar pogodnego nieba i rozwijają się chmury niskie oraz mgły i zamglenia. Podinwersyjne chmury to głównie stratus oraz stratocumulus, które ograniczają dopływ promieni słonecznych i powodują spadek temperatury powietrza oraz niewielkie dobowe wahania temperatury. Dodatkowo niski kąt padania promieni słonecznych przekłada się, że słońce nie ogrzewa tak mocno powietrza, jak w minionych miesiącach. Nie brakuje mgieł i zamgleń, niektóre z nich mają tendencje do osadzania szadzi.

Prognozowane wysokie ciśnienie atmosferyczne, 8 listopada 2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

zgniły wyż w regionie
Zgniły wyż nad Polską

Niebezpieczna pogoda w kraju

Większość osób kojarzy wyż (synonim antycyklon) ze słoneczną pogodą. Jednak jesienią i zimą możemy przekonać się, że najczęściej przyjmuje on formę zgniłego wyżu. Na skutek krótszej i słabszej operacji słonecznej, jak i też niskiej temperatury powietrza dochodzi do występowania zgniłych wyżów barycznych. Duża wilgotność powietrza, niska prędkość powietrza ma również istotną rolę w formowaniu się podinwersyjnego zachmurzenia, jak i też istotnego pogorszenia jakości powietrza. Minionej doby na zachodzie, północnym zachodzie i centrum naszego kraju obserwowaliśmy, że wyż zaczął mieć tendencje do gnicia. Ograniczało to dzienny wzrost temperatury powietrza. Dla przykładu w Mławie (woj. mazowieckie) w zasięgu podinwersyjnego zachmurzenia temperatura nie przekroczyła w klatce meteorologicznej 1℃.

Widzimy, że najcieplej było na południu, południowym wschodzie i wschodzie naszego kraju. Jednak w środę na jeszcze mniejszym obszarze Polski notowano wysoką dwucyfrową temperaturę na listopad i zachmurzenie podinwersyjne obejmowało kolejne regiony naszego kraju. Obszar pogodnego nieba zwężał się w kierunku południowo wschodnim.

Temperatura maksymalna, 6.11.2024 r., 7:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce, obrazując najcieplejsze i najchłodniejsze stacje synoptyczne IMGW-PIB

zgniły antycyklon i niska temperatura
Pogoda wyżowa i zgniły wyż z niską temperaturą w wielu regionach. Źrodło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Antycyklon gnije nad Polską

Jeszcze gorsza pogoda panowała dziś, natomiast w czwartek 7 listopada 2024 r. na jeszcze mniejszym obszarze Polski wystąpiły rozpogodzenia. Jutro obszar pogodnego nieba będzie jeszcze bardziej ograniczony. Średnia dobowa temperatura powietrza w kolejnych dniach okaże się w dalszym ciągu charakterystyczna dla przedzimia termicznego.

zgniły wyż kształtuje pogodę w Polsce
Zgniły antycyklon nad Polską i krajami sąsiednimi, 6 listopada 2024 r. na zdjęciu satelitarnym

Niskie zachmurzenie i mgły ograniczają wzrost temperatury powietrza oraz zgniły antycyklon

Największe szanse na pogodną aurę wystąpią jutro na krańcach południowych, ze szczególnym uwzględnieniem południowej części woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego oraz dolnośląskiego. Wyż ulegnie umocnieniu w okolicach piątku i soboty, gdy to barometrach wyskalowanych na poziomie morza ciśnienie wzrośnie do 1036-1038 hPa. Pomimo wysokiego ciśnienia atmosferycznego będzie to zgniły antycyklon. Piękne morza chmur i mgieł będą do oglądania ze szczytów górskich, np. z Kasprowego Wierchu, które znajdzie się nad wilgotną warstwą inwersyjną. Na pozostałym obszarze Polski występować mają chmury niskie i mgły oraz zamglenia, jak i też zdarzą się opady mżawki. Najwyższe wartości na barometrach wystąpią w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim. Nocami ulegać będą intensyfikacji mgły, które będą dużym zagrożeniem dla kierowców oraz miejscami do wykonywania bezpiecznych operacji lotniczych.

Polecamy: Mróz nocami nie odpuści. Chłód do -9 stopni. Sprawdź gdzie będzie najchłodniej

Orientacyjna prognoza zasięgu zachmurzenia podinwersyjnego na sobotę, 9 listopada 2024 r. według predykcji modelu ECMWF dla Polski

antycyklon zmienia przebieg pogody
pogoda wyżowa i blokada antycyklonalna

Blokada wyżowa jest silna, dlatego do końca tygodnia nie mamy co liczyć na zmianę trendu pogodowego. Osłabnie ona na początku przyszłego tygodnia, gdy to pozwoli wkroczyć płytkiej zatoce niżowej z frontem atmosferycznym i opadami, które wystąpią na północy i zachodzie naszego kraju. W drugiej połowie listopada zacznie padać częściej na przeważającym obszarze Polski, dodatkowo niewykluczone, że spadnie pierwszy śnieg poza górami, lecz na bardziej precyzyjne prognozy pogody jest jeszcze za wcześnie. Ciśnienie atmosferyczne w najbliższych dniach będzie wyższe o średnio 15-40 hPa względem normy wieloletniej dla tego konkretnego okresu roku w naszych szerokościach geograficznych.

Prognoza anomalii geopotencjału na 8 listopada 2024, 18Z dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF

antycyklon i radykalna zmiana pogody
antycyklon zmienia przebieg pogody w Polsce

Źródło: Fanipogody.pl, windy.com, meteo.imgw.pl, tropicaltidbits.com