Antycyklon Otto radykalnie zmienia pogodę. Kiedy powrócą silne ulewy i burze do Polski?

Antycyklon zmienił aurę. Dziś Polska znajduje się pod wpływem wyżu barycznego o imieniu Otto, jaki sprowadził uspokojenie w pogodzie spadek zachmurzenia, a nawet rozpogodzenia i spadki prędkości wiatru w całej Polsce. Przed nami kilka dni ze stabilną aurą. Dziś niskie ryzyko słabych burz będzie jedynie na północy.

Sytuacja baryczna na 22.08.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

antycyklon i zmiana pogody w kraju
Antycyklon mobilny stabilizuje pogodę. Front chłodny poza Polską

Polecamy: Pogoda na weekend pod znakiem dużych zmian. Ostatni upał w tym roku? 35-36 stopni w Polsce

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 32 godzin na obszarze Polski

intensywna zmiana pogody w Polsce i groźna aura
Antycyklon i zmiana pogody. Silne burze i upał ustąpiły

Wyż nad nad Polską. Ubiegłej doby przeszedł aktywny front chłodny poprzedzony linią zbieżności wiatru

Ubiegłej doby Zamość (woj. lubelskie) doświadczył ogromny opadów, które pobiły dotychczasowe rekordy dla stacji synoptycznej IMGW, czyli Zamość-Mokre.

Warto podkreślić, że dobowa suma opadów wyniosła 147,2 mm – jest to suma przy której dotychczasowy rekord dobowy z 31.05.1980 roku, wynoszący 89,9 mm wygląda blado – wspomnieli specjaliści z IMGW-PIB

Warto zaznaczyć, że 88,3 mm spadło w godzinę (między 15:00 a 16:00). Pokreślmy- w godzinę, dotychczasowy rekord dobowy został prawie wyrównany.Wartość opadu w Zamościu przebija niedawne opady notowane w Warszawie (119,5 mm). Tak intensywny opad doprowadził do błyskawicznej powodzi miejskiej i licznych podtopień. Niestety nie ma miasta, które wytrzymałoby tak wysoki opad w tak krótkim czasie – czytamy na stronie IMGW-PIB.

Powódź błyskawiczna w Zamościu ubiegłej doby

W czwartek pogoda kształtowana przez antycyklon

Czwartek przyniesie w kraju zachmurzenie umiarkowane, gdzieniegdzie, zwłaszcza na północy kraju, wzrastające dużego. Szczególnie rano i pod wieczór gdzieniegdzie rozpogodzenia. Jednak na krańcach północnych przelotne opady deszczu, natomiast na północy województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego możliwe również słabe burze, lecz ryzyko ich wystąpienia jest niskie. Prognozowana wysokość opadu na wschodnim wybrzeżu około 10 mm. W najcieplejszym momencie dziś przeważnie od 19°C do 22°C, jedynie na południu kraju od 22°C do 24°C. Jednak w dolinach karpackich chłodniej, bo od 18°C do 21°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni, po południu na zachodzie będzie skręcał na południowy. Jednak tylko w rejonach możliwych burz wiatr może nasilać do dość silnego, w porywach do 60 km/h.

Wygląda na to, że groźniejsze burze powrócą pod koniec weekendu i na początku przyszłego, lecz będą mniej intensywne niż minionej doby.

Źródło: Fanipogdy.pl, IMGW-PIB, Blitzortung.org, dwd.de