Burze mogą wystąpić dziś w wielu regionach Polski. Arktyczne powietrze spływa do kraju

W środę pozostaniemy pod wpływem niżu „SIGLINDE” z centrum przemieszczającym się znad Łotwy nad Białoruś z ciśnieniem na poziomie 978 hPa. W tylnej części układu niskiego ciśnienia spływa znad Skandynawii masa pochodzenia arktycznego morskiego. Formują się z tego powodu chmury Cumulonimbus, które przynoszą opady atmosferyczne, silny wiatr i punktowo słabo aktywne elektrycznie burze. Taka aura utrzyma się w kolejnych godzinach na obszarze Polski.

Od rana nad Polską obserwuje się występowaniem stref konwekcyjnych, które przynoszą opady deszczu, punktowo drobnego gradu, krupy śnieżnej. Miejscami także deszczu ze śniegiem, w polskich górach śniegu.

W ciągu dnia spodziewany jest rozwój licznych chmur Cumulonimbus z przelotnymi opadami różnego typu. Najbardziej wypiętrzone chmury burzowe zdolne będą do generowania wyładowań atmosferycznych. Na ogół pojedynczych. Największe ryzyko burz będzie na północy i wschodzie Polski.

Podczas przechodzenia struktur konwekcyjnych duży gradient ciśnienia sprzyjać ma wietrznej aurze, w porywach nawet 80 km/h.

Prognoza Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na okres najbliższych 24 godzin

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ