24 lutego 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Arktyczne powietrze w Polsce, kolejne dni będą bardzo mroźne. Sprawdź, kiedy nadejdzie wyraźne ocieplenie

Polska będzie dzisiaj w zasięgu wyżu o imieniu “DOMINIK”, którego centrum znad południowej Szwecji przemieszczać się będzie nad Białoruś, tylko w Karpatach zaznaczy się jeszcze wpływ płytkiej zatoki niżowej. Z północy napływać będzie chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. Nastąpi znaczny wzrost ciśnienia atmosferycznego.

Pogoda dla miast tutaj

Prognoza sytuacji synoptycznej na dzień 28.11.2018 r. godzina 12 UTC

W wyniku adwekcji coraz chłodniejszej masy powietrza, która najbardziej zaznaczy się w czwartek, piątek, sobotę i początkowo w niedzielę, z ujemnymi wartościami temperatury należy się liczyć również w ciągu dnia. Dotyczy to w szczególności całego pasa województw wschodnich, a także rejonów południowych, środkowych i częściowo północnych. Im bliżej zachodniej granicy państwowej, tym będzie cieplej, czemu z kolei ma sprzyjać potężny ośrodek niskiego ciśnienia Halka  z centrum przemieszczającym się nad wodami północno – wschodniego Atlantyku (w trakcie środowej doby sprowadzi on gwałtowną wichurę nad Wyspy Brytyjskie, gdzie najsilniejsze porywy południowo – zachodniego wiatru osiągną i przekroczą aż 100-150 km/h), a następnie nasuwająca się od naszych zachodnich sąsiadów zatoka niżowa.

Temperatury o poranku w Polsce w środę

Zdjęcie satelitarne poranne z satelity geostacjonarnego o poranku obrazujące zachmurzenie

Noc ze środy na czwartek będzie bardzo chłodna, miejscami będzie zimniej niż prognozują modele numeryczne zwłaszcza na południowym-wschodzie i wschodzie Polski. Poniżej -10℃, szczególnie na wschodzie i północnym-wschodzie oraz południu.

Jeszcze zimniej niż w środę będzie w czwartek za dnia. Dodatkowo odczucie chłodu potęgować będzie nasilający się wiatr z sektora południowo-wschodniego, zatem temperatura odczuwalna będzie nawet o kilka stopni niższa. Pomiędzy niżem z okolic Wysp Brytyjskich, a wyżem znad Białorusi utrzymywać ma się duży gradient baryczny, kierunek napływu na poszczególnych poziomach izobarycznych ulegnie zmianie z północnego na południowo-wschodni.

Temperatura w czwartek za dnia

Noc z czwartku na piątek również bardzo chłodna. Pozostawać mamy pod wpływem silnego wyżu znad wschodniej Europy od zachodu zbliżać będzie się zatoka rozległego układu niskiego ciśnienia

Piątek wyjątkowo zimny

Pozostawać mamy w południowo-wschodnim przepływie mas powietrza. Będzie wyjątkowo zimno.

Noc z piątku na sobotę również bardzo zimna, miejscami z niższymi wartościami zwłaszcza we wschodniej połowie kraju

Zimny początek grudnia, stopniowe ocieplenie od zachodu. Przepływ zmieniać ma się stopniowo na południowy, co zapewni stopniowy napływ coraz cieplejszego powietrza

Wraz z początkiem grudnia do Polski dotrze ocieplenie, najdłużej ujemne temperatury utrzymają się na wschodzie kraju. Na pozostałym obszarze spodziewana jest odwilż.

Dużo wskazuje na to, że wraz z początkiem grudnia nadejdzie do Polski wyraźne ocieplenie. Związane będzie ono z ustąpieniem blokady wyżowej. Z zachodu na wschód przemieszczać będą się układy niżowe z frontami atmosferycznymi. Odbywać ma się na ogół napływ łagodnych mas powietrza z południowego-zachodu, zachodu.

W ostatni dzień listopada na zachodzie Polski groźne mogą być opady marznące powodujące gołoledź, o czym ostrzega również IMGW-PIB. Wcześniej, bo od 2018-11-29 do 7:30 2018-11-30 prognozowane są silne porywy wiatru w woj. zachodniopomorskim i Pomorzu.

PROGNOZA DLA POSZCZEGÓLNYCH MIEJSCOWOŚCI TU.