Serce mnie boli, gdy piszę te słowa. Podczas gdy obecnie cieszymy się piękną, wiosenną aurą, za kilka dni cieszyć będziemy się prawdopodobnie wojną na śnieżki. Jeszcze w pierwszej połowie marca czeka nas atak zimy w regionie. Lokalnie również w Polsce zrobi się biało, a przede wszystkim znów chłodno. Niestety, większość dzisiejszego wpisu dotyczyła będzie chłodu i raczej zimowych warunków. Mimo wszystko, zapraszam do lektury. Obiecuję zakończyć wpis pozytywnym akcentem, ponieważ takie na mapach pogody również widać.
Atak zimy, śnieg i mróz. Czym będą spowodowane?
Obecnie nad Europą panuje bardzo dla nas korzystna sytuacja synoptyczna. Na wschodzie kontynentu rozwinął się wyż. Zapewnia on nam piękną, bezchmurną aurę. Po zachodniej stronie wyżu napływa do nas bardzo ciepłe powietrze z południa.

Na zachodzie kontynentu wciąż obserwujemy niże. Nie wpływają one (jeszcze) na pogodę w Polsce, jednak zdecydowanie dokładają cegiełkę do napływu bardzo ciepłych mas powietrza do naszego kraju. Taka sytuacja trwała będzie jeszcze w pierwszej połowie przyszłego tygodnia. Następnie sytuacja synoptyczna nad Europą diametralnie się zmieni. Przez region przetoczy się niż, za którym z północy na południe spływać zacznie znacznie chłodniejsze powietrze. Dodatkowo, w okolicach Wysp Brytyjskich rozwinie się wyż. Zgodnie z ruchem wskazówek zegara, po wschodniej stronie wyżu spływać do nas będzie chłodne powietrze aż z okolice Grenlandii, czy Islandii.

Nadchodzący tydzień przyniesie nam doskonały przykład jak zmiany w sytuacji barycznej nad kontynentem mogą diametralnie zmienić układ sił w pogodzie w przeciągu kilku dni. Tydzień rozpoczniemy z temperaturami, których nie powstydziłby się początek lata. Pierwszą połowę marca zakończy prawdopodobnie atak zimy. Jednak zanim o śniegu i mrozie, spójrzmy na tą pozytywniejszą część dzisiejszej prognozy.
Przed nami bardzo ciepłe dni
Poniżej przedstawiam animację prognoz temperatury dla Polski na najbliższe kilkanaście dni i nocy. Nieprawdopodobne jak mocno zmieni się wygląda map. Z żółtych, lokalnie pomarańczowych oznaczających temperatury powyżej 20 stopni, mapy przejdą w barwy niebieskie, które oznaczają mróz w Polsce.
Sobota i niedziela 8-9 marca przyniosą nam temperatury tak wysokie, że aż w marcu wydaje się to nie do uwierzenia. Na południu kraju termometry wskażą prawdopodobnie powyżej 20 stopni Celsjusza. Ciepło i słonecznie będzie przez cały weekend, dlatego serdecznie zachęcam do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. W weekend i na początku tygodnia temperatury nawet nocami nie będą spadały poniżej 7-9 stopni Celsjusza. Wiosna w pełni. Niestety nie na długo. Już w nocy ze środy na czwartek temperatury w kraju spadną poniżej zera. Pojawią się mróz i przymrozki, które nasilać będą się z każdą kolejną nocą.

Szczyt chłodu czeka nas w weekend na przełomie pierwszej i drugiej połowy miesiąca. W przyszły weekend temperatury w Polsce spadną prawdopodobnie nawet w okolice -10 stopni Celsjusza. Oznacza to, że temperatury w przeciągu kilkudziesięciu godzin spadną w kraju nawet o 30 stopni Celsjusza ! Już samo to wskazuje, że przed nami atak zimy. A niskie temperatury i mróz w Polsce to nie jedyna zła wiadomość, jaką przyniesie nam nadciągające załamanie pogody.
Atak zimy w Polsce. Znamy termin i okres na jaki zimowa pogoda wróci do Polski
O tym, że śnieżyca uderzy w Polskę pisałem dla Was już we wczorajszej prognozie. Niestety, pisząc dzisiejszy wpis o ochłodzeniu i ogólnym ataku zimy w region w połowie marca nie mogę nie napisać o opadach śniegu. Jednak postaram się krótko, a na koniec prognozy wrócimy jeszcze do pozytywnych informacji pogodowych dla Polski.

Obecnie mapy pogodowe nie są do końca zgodne co to obszaru i czasu występowania śnieżycy nad Polską. Jedne z modeli pokazują, że najwięcej śniegu spadnie na północy, bo w kolejnej aktualizacji pokazać, że atak zimy i śnieżyca czekają nas na południowym wschodzie. Za wcześnie, by pisać o tym dokładnie, jednak jasnym jest, że opady śniegu pojawią się w przyszły weekend w kraju. Wraz z niskimi temperaturami powietrza, doprowadzi to do utrzymania się pokrywy śnieżnej. Choć przez kilka godzin.
Na wstępie prognozy obiecałem, że zakończę ją pozytywnym akcentem. Otóż po kilkudziesięciu godzinach ochłodzenia i możliwego ataku zimy w okolicach przyszłego weekendu, początek drugiej połowy marca znów zrobi się ciepły i wiosenny. Na mapach pogody znów widać będzie dużo ciepłych barw, a prognozowane temperatury powietrza przekraczać będą 15, lokalnie nawet 20 stopni Celsjusza. Wkrótce przekonamy się, gdzie spadnie śnieg poza górami w drugiej dekadzie marca.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie