Atak zimy na północy. Potężna śnieżyca w pierwszych dniach kwietnia 2024. Ponad 30 cm śniegu i mróz w Europie

Atak zimy w Europie. Potężna śnieżyca uderzy na północy Starego Kontynentu w pierwszych dniach kwietnia 2024 r. W prognozach ponad 30 cm i mróz.

Atak zimy w Europie na początku kwietnia 2024 r.

Przejściowo w minionych dniach znaleźliśmy się w strumieniu znacznie chłodniejszej masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego o równowadze warunkowo chwiejnej. Dlatego we wtorek zaobserwowano w świeżej masie powietrza lokalne burze. Wczoraj nad Polską także rozwijała się konwekcja w strumieniu masy polarnomorskiej, ale rozbudowa pionowa była za słaba, aby zaszła elektryzacja w polu naszej atmosfery. Ochłodzenie w naszej części Europy jest jednak chwilowe. Od czwartku zaczniemy obserwować stopniowy wzrost temperatury powietrza. Kulminacyjna fala ocieplenia przypadnie na koniec mijającego tygodnia i w pierwszych dniach nowego tygodnia, gdy to czekają nas kolejne w tym roku dni gorące, a nawet kolejny transport pyłu saharyjskiego.

Są jednak regiony w Europie, które doświadczają ataku zimy, mimo że mamy początek kwietnia, a więc od kilku tygodni na półkuli północnej panuje wiosna termiczna. W najbliższych dniach na obszarze Półwyspu Fennoskandzkiego prognozowane są kolejne intensywne opady śniegu, prowadząc do przyrostu pokrywy śnieżnej o 20-30 cm. Co więcej, spodziewane są zawieje i zamiecie śnieżne, prowadząc do poważnych utrudnień komunikacyjnych na terenie Skandynawii. Chłodny okres synoptyczne i kolejne ataki zimy będą mieć miejsce w tej części Europy.

Prognozowany atak zimy na 4 kwietnia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Europy Północnej

atak zimy w Europie
Atak zimy na północy Europy

Silne opady zimowe i mróz

Największe opady śniegu na północy Starego Kontynentu obserwujemy w minionych tygodniach w środkowej i północnej części Półwyspu Skandynawskiego. Częste intensywne opady śniegu zdarzą się tam nieprzerwanie od kilku miesięcy. Dlatego w wielu regionach występuje pokaźna pokrywa śnieżna od listopada 2023 r. Największe śnieżyce są obserwowane w czasie przechodzenia ośrodków niskiego ciśnienia z systemami frontów atmosferycznych z zachodu na wschód. Kraje takie Szwecja, Norwegia i Finlandia wyjątkowo często doświadczają intensywnych opadów pochodzenia zimowego, sięgając aż po rejony północno zachodniej Federacji Rosyjskiej. Wilgotne masy powietrza wchodzą w interakcje z wilgotnym powietrzem, prowadząc do występowania intensywnych opadów śniegu.

Prognoza zasięgu ataku zimy na 4 kwietnia 2024, 18 UTC według modelu ECMWF dla Europy Północnej

atak zimy w Europie
Silne śnieżyce w Europie

Druga część mijającego tygodnia przynosić będzie kolejne intensywne opady śniegu w krajach położonych na północ od Polski. Największego przyrostu pokrywy śnieżnej spodziewamy się zwłaszcza w południowej części Szwecji, Finlandii, miejscami Norwegii aż po północno zachodnią część Rosji i częściowo Estonię. Na skutek przechodzenia frontów atmosferycznych opady śniegu połączone będą z silnym wiatrem, powodując zawieje i zamiecie śnieżne.

Atak zimy będzie trwał jeszcze wiele dni w Skandynawii, natomiast w Polsce wiosenna i iście letnia pogoda

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i zasięg oraz rodzaj opadów atmosferycznych na 5 kwietnia 2024, 03 UTC według modelu ECMWF

zmiana w pogodzie
Obfite opady śniegu w Skandynawii w kolejnych dniach, natomiast w Polsce iście wiosenna i letnia pogoda

Śnieżyce będą silne i nie ostatnie w tym sezonie na północy Europy

W okresie 4-7 kwietnia na północy Europy prognozowane są kolejne intensywne opady śniegu, prowadząc do poważnych utrudnień komunikacyjnych. Będzie to silny atak zimy jak na początek kalendarzowej wiosny. My w tym czasie mamy być w ciepłych sektorach atlantyckich niżów, które zaciągać mają rozgrzane masy pochodzenia polarnomorskiego i zwrotnikowego wraz z pyłem saharyjskim do Polski. W okolicach przełomu 1 i 2 dekady czeka nas kulminacyjna fala ocieplenia w naszych szerokościach geograficznych. Następny cyklon z rodowodem atlantyckim, przesuwając się znad Atlantyku nad Wyspy Brytyjskie i dalej w kierunku Półwyspu Skandynawskiego spowoduje silny atak zimy połączony z zawiejami i zamieciami śnieżnymi.

Zobacz też: Pogoda w Polsce zmieni się o 180 stopni. Różnica temperatury ponad 10 stopni, następnie uderzenie lata

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 7 kwietnia 2024, 06 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Skandynawii

powiew zimy na północy Europy
Silny atak zimy w Skandynawii

Zima utrzyma się miejscami na północy

Co ciekawe, gdy w Polsce i wielu krajach europejskich wartości na termometrach będą charakterystyczne dla wiosny, a nawet wczesnego lata, to na obszarze północnej części Europy wystąpią kolejne opady śniegu i większy mróz nocami. Najzimniej będzie więc w Europie Północnej oraz północno zachodniej części Federacji Rosyjskiej, gdzie śniegu dopada. Na południu Skandynawii zaznaczą się cieplejsze masy polarnomorskie, powodując redukcje, a nawet całkowity zanik na tym obszarze pokrywy śnieżnej.

Prognozowana grubość pokrywy śnieżnej i zasięg według modelu GFS na 8 kwietnia 2024, 15 UTC

atak zimy w Skandynawii
Obfite opady śniegu w Skandynawii

Prognozowana grubość i zasięg pokrywy śnieżnej narastająco za okres od 4.04.2024 r. 00Z do 8.04.2024 r. 05 UTC według modelu ARPEGE

śnieżyce w Skandynawii
Atak zimy w Skandynawii

Pierwsza dekada kwietnia przynosić ma kolejne obfite opady śniegu na obszarze Skandynawii. Ze szczególnym uwzględnieniem przeważającego obszaru Norwegii, ale także północnej i środkowej Szwecji, dodatkowo dużego terytorium Finlandii, sięgając aż północno zachodnią część Rosji, gdzie ataki zimy okażą się największe. My w tym czasie znajdziemy się przeważnie w łagodnych, a nawet można rzec gorących masach powietrza okresowo pochodzenia zwrotnikowego.

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com