Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Atak zimy. Śnieżyca przyniesie nawet 40 cm śniegu. Cyklon Patryk wpłynie na pogodę w Polsce

Atak zimy w Europie. Gdzie śnieżyca da się we znaki?


Zmieniła nam się całkiem pogoda w przeciągu kilkudziesięciu godzin. Z typowo letniej sielanki, aura przeszła do ofensywy przynosząc silny wiatr i opady deszczu. To jednak nie koniec złych wiadomości. Na północy kontynentu spodziewany jest atak zimy. Pierwsza tak poważna w tym sezonie śnieżyca rozpocznie się tu od czwartku.

Atak zimy. Dlaczego śniegiem sypnie tak mocno?

Przez wiele dni w kółko pisałem, że znajdujemy się pod wpływem wyżu, który zapewnia nam świetną pogodę. Teraz natomiast od kilku dni piszę, że dostaliśmy się pod wpływ cyrkulacji strefowej. W północną część Europy (w tym Polskę) uderzają kolejne niże atlantyckie przynosząc dynamiczną aurę.

Atak zimy na północy. Przyczyną cyklon Patryk
Atak zimy na północy. Przyczyną cyklon Patryk

Nie inaczej będzie pod koniec obecnego tygodnia. Już dziś na mapach barycznych Europy widać wzmacniający się (pogłębiający) niż, który w nocy z czwartku na piątek uderzy w południową Skandynawie. Podczas gdy na południe od niżu (Niemicy, Polska, Republiki Bałtyckie) niż przyniesie załamanie pogody w postaci wichury i opadów deszczu, tak na północ od centrum niżu mieszkańców czeka atak zimy. Wszystko przez zaciąganie przez niż chłodnych mas powietrza z północy kontynentu. Lokalnie śnieżyce będą silne, przez dwie doby spaść może nawet 40 cm śniegu. Jednak po kolei.

Atak zimy w Skandynawii. Gdzie śniegu spadnie najwięcej?

Wiemy już czym spowodowana będzie śnieżyca. Teraz sprawdźmy gdzie i kiedy spodziewać się silnych opadów śniegu. Atak zimy czeka mieszkańców południowej Skandynawii.

Śnieżyca na południu Skandynawii. Atak zimy będzie silny
Atak zimy na południu Skandynawii. Silna śnieżyca

Ciśnienie w centrum niżu spadnie poniżej 990 hPa. Cyklon jest bardzo aktywny, dlatego w obszarze jego oddziaływania rozwiną się mocno wydajne opadowe chmury. Po północnej i zachodniej stronie niżu padał będzie śnieg. Lokalnie bardzo intensywnie. Na najsilniejszy atak zimy przygotować muszą się mieszkańcy południowej Norwegii i oraz centralnej części Szwecji. Pierwsze opady śniegu pojawią się już podczas najbliższej nocy. Jednak kulminacyjny moment śnieżycy przypadnie na piątek w dzień. Poniżej prognoza przyrostu pokrywy śnieżnej dla opisywanego regionu.

Atak zimy w części Europy. Śnieżyca przejdzie przez Skandynawię

Widzimy, że przyrost pokrywy śnieżnej w regionie wyniesie do 40 cm świeżego śniegu. W norweskich górach, na wybrzeżu śniegu spaść może jeszcze więcej. Na mapie prognozy pokrywy śnieżnej widać, że w najbliższych dniach zima zawita również w północno zachodniej Rosji. Nie będzie to może jeszcze silny atak zimy, jednak krajobrazy zabielą się i tutaj pierwszy raz w sezonie. Więcej informacji o pogodzie na stronie głównej portalu.

Niż Patryk wpłynie również na pogodę w Polsce

Opisywany cyklon przyniesie atak zimy na północ od Bałtyku. Na północy kraju niż przyniesie znów bardzo silną wichurę. Na Bałtyku znów spodziewany jest silny sztorm. Poniżej mapa z prognozą siły wiatru na piątek 6 października.

Niż przyniesie wichurę w części Polski
Niż przyniesie wichurę w północnej Polsce

Widzimy, że na otwartym Bałtyku siła wiatru przekroczy w piątek 100 km/h. Żegluga po morzu będzie tego dnia nie możliwa. Wiatr na lądzie nie będzie wiał aż tak mocno, jednak porywów wiatru znacznie przekraczających 80 km/h jak najbardziej możemy się spodziewać. Atak zimy w Polsce jeszcze nie wystąpi, jednak końcówka tygodnia zdecydowanie przyniesie nam pogorszenie (i tak już niezbyt dobrej) pogody. Prócz silnego wiatru spodziewamy się kolejnych opadów deszczu. Temperatury w kraju nadal będą niskie. Co gorsza, w prognozach pogody nie widać poprawy. Kolejny tydzień października znów upłynie nam pod znakiem cyklonów z zachodu i silnych wichur.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk