24 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Atak zimy w wielu regionach Europy. Zima dała się we znaki również w Polsce

Atak zimy w Europie

Ostatnie dni przyniosły powiem zimy w wielu regionach Europy Centralnej i Wschodniej. Wszystko za sprawą adwekcji chłodnych mas powietrza z północy kontynentu, a także wędrówki dość aktywnego niżu na południe kontynentu. W wielu regionach mieliśmy do czynienia z atakiem zimy, a krajobrazy zabieliły się.

Proper winter scenery with snow and soft rime in Zalău, România at 600m a.s.l. today, Nov 30th. Video by Mihai Crisan. Posted with permission.

Opublikowany przez Severe Weather Europe Poniedziałek, 30 listopada 2020

Zima nadeszła do wielu regionów Europy

Tak piękne krajobrazy podziwiali dziś mieszkańcy miejscowości Zalău w Rumunii. Położona blisko granicy z Węgrami miejscowość zmieniła się po nocnych, intensywnych opadach śniegu w bajkową, śnieżną krainę. Film nagrany został 30 listopada. Opady śniegu, lokalnie dość intensywne wystąpiły tego weekendu w wielu regionach Rumunii. Śnieg spadł między innym w stolicy kraju, Bukareszcie. W Rumunii atak zimy spowodował dość mocne utrudnienia na drogach. Śnieg spadł również na Słowacji, czego dowodem jest poniższe zdjęcie z Bańskiej Bystrzycy.

Zimowe krajobrazy zawitały również na Węgry. Powyższe zdjęcie pochodzi z parku krajobrazowego Börzsöny na północy Węgier. Również w tym regionie doszło do utrudnień w komunikacji z powodu dość intensywnych opadów śniegu na obszarach podgórskich. Ostatni weekend przyniósł również opady śniegu na Ukrainie. Nie były to, podobnie jak w Polsce opady intensywne, jednak śniegu wystarczyło, by krajobrazy zabieliły się.

Śnieg spadł również w wielu regionach Polski. Ostatni weekend przyniósł opady śniegu między innymi na wschodzie, w centrum i na południu kraju. Na południu Polski lokalnie śnieg padał intensywnie. Jednak to nie opady śniegu spowodowały największe utrudnienia podczas pierwszego, poważniejszego incydentu zimowego w tym sezonie w Polsce. Na południu kraju w wielu miejscach doszło do poważnych gołoledzi. Były w Polsce miasta (np. Bielsko-Biała) gdzie na kilka godzin ruch na drogach został praktycznie sparaliżowany.

Obecnie, mieszkańców Europy Centralnej i Wschodniej czeka kilka dni spokojnej pogody. Nad regionem zadomowił się bardzo silny wyż baryczny, który przynosi piękną słoneczną pogodę. O tym, że mamy późną jesień/przedzimie przypominają nam temperatury. W nocy i nad ranem w regionie temperatury spadają poniżej -5, lokalnie -8 stopni Celsjusza.