Bardzo burzowo nad Polską

W dniu dzisiejszym przez Polskę wędruje niż górny. Niesie on ze sobą chłodne i wilgotne powietrze. Dodatkowo nad krajem występuje dość duży gradient pionowy temperatury. Wszystko to sprzyja powstawaniu bardzo licznych i dość aktywnych elektrycznie ośrodków burzowych. 

Pomimo dość wczesnej pory nad Polską utworzyło się już sporo burz. Najaktywniejsze i najliczniejsze ośrodki burzowe znajdują się obecnie na południu Ziemi Łódzkiej, południowym wschodzie Wielkopolski oraz na całym obszarze Śląska. Wyładowania padają także na północy i zachodzie Mazowsza, a także na południowo-wschodnich krańcach Lubelszczyzny.

Na silną wygląda burza, która znajduje się obecnie pomiędzy Kaliszem, a Sieradzem. Burza generuje dużo wyładowań atmosferycznych, a także charakteryzuje się zwartym, silnym rdzeniem opadowym. Podobnie, jak komórka burzowa która kilkanaście minut temu „wybuchła” na północ od Płocka. Przypomnijmy, że w dniu wczorajszym w Płocku zeszło tornado, o czym pisaliśmy tutaj.

Dość dobrze zorganizowane burze występują również na Śląsku. Tutaj wyróżnić możemy kilka burz. Jest nią komórka zmierzająca na Częstochowę, a także dwie burze, które przemieszczają się na zachód i południe od Kędzierzyna-Koźla. Mocno grzmi również na wschód od Katowic.

Przypomnijmy, że w dniu dzisiejszym burze przemieszczają się z północy na południe i mają charakter dość rozproszony. Burze przemieszczają się dość powoli, co w połączeniu z dość mocnym ich uwodnieniem może doprowadzać do podtopień, a nawet zalań.