26 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Bardzo zła pogoda. Szalejące wichury, ulewy i śnieżyce zagrażają życiu ludzi

Powódź na Islandii

Bardzo dynamiczna pogoda panuje od wielu dni na Atlantyku. Przez północną część Oceanu suną kolejne bardzo głęboki niże. Niosą one ze sobą wichury i bardzo intensywne opady zarówno deszczu jak i śniegu. Poniższa grafika przedstawia kolejny głęboki niż, który przyniesie silną wichurę na Islandii w Wigilię.

Do dramatycznych wydarzeń doszło na Islandii w ostatni weekend. W skutek bardzo intensywnych opadów deszczu ewakuowano tysiące mieszkańców. Najgorsza sytuacja panowała na prowincji Seyðisfjörður. W regionie spadło ostatnio ponad 550 mm deszczu na metr kwadratowy. To są ulewy, które zawsze doprowadzą do powodzi.

Jednak to nie powódź sama w sobie była największym zagrożeniem dla mieszkańców regionu. Zdecydowanie bardziej zabójcze były osuwiska skalne i lawiny błotne spowodowane powodzią. Prezentujemy filmy, które obrazują z jak potężnym żywiołem mieli do czynienia mieszkańcy wyspy.

Niestety, prognozy nie są optymistyczne. Na Islandii nadal mocno pada deszcz, a niż o którym pisaliśmy we wstępie przyniesie kolejne ulewy. Sezon zimowy jest zawsze bardzo trudny dla mieszkańców Islandii. Bardzo głębokie, niszczące niże uderzają w wyspę przynosząc silny wiatr, ulewne opady deszczu i śnieżyce. W tym sezonie pisaliśmy już o potężnych śnieżycach na Islandii. Silne wichury z wiatrem przekraczającym 120 km/h są w okresie zimowym na Islandii codziennością.