Bomba chłodu sunie na południe. Silne ulewy i burze. Skok temperatury o 40 stopni

Niesamowite rzeczy dzieją się w pogodzie w USA. We wrześniu w Kansas padał śnieg, a wysokość pokrywy śnieżnej wyniosła kilka centymetrów. W weekend temperatury w Kansas znacznie przekroczyły 100°F, co daje ponad 38°C. Potężne wahania temperatury w regionie Gór Skalistych spowodowane są potęgowaniem kontrastów termicznych przez wiatr. W zależności, czy wzdłuż wschodnich regionów gór wieje zimny wiatr z północy, czy gorący z południa, temperatura w regionie potrafi zmienić się o 20 stopni w przeciągu kilku godzin. Jest to zjawisko niezwykłe w skali Świata, lecz dość powszechne w tym regionie.

Znów zrobi się bardzo zimno

Miniony weekend był bardzo gorący w wielu stanach centralnych i wschodnich USA. Sytuacja ta będzie zmieniała się wraz z upływem tygodnia. Na północy kontynentu już stacjonują bardzo chłodne, lodowate masy powietrza. Od dziś swego rodzaju „bomba chłodu” zaczyna swą wędrówkę na południe USA.

Pod koniec tygodnia i w weekend temperatury w wielu regionach wschodnich i centralnych USA temperatury będą niższe o 20 stopni od normy dla tego okresu. Dodatkowo liczyć się trzeba z potężnymi spadkami temperatur w przeciągu kilku dni. Będą w USA miejsca, gdzie temperatury spadną z prawie 40 stopni Celsjusza do zaledwie kilku kresek powyżej zera.

Bardzo chłodne masy powietrza dotrą aż do południowych regionów USA, a nawet do krajów Ameryki Środkowej. Co równie ważne, załamanie pogody nie objawi się jedynie dużymi spadkami temperatury. Wymianom mas powietrza z gorących na chłodnej towarzyszyły będą silne burze oraz ulewy. Prognozy mówią, że w wielu miejscach na południowym wschodzie i wschodzie USA spaść może do końca tygodnia nawet 200 mm wody na metr kwadratowy. W przypadku przechodzenia przez region dobrze zorganizowanych, rozległych struktur burzowych, sumy opadowe mogą być jeszcze wyższe.

Sytuacja z silnym ochłodzeniem ma wracać do normy w drugiej dekadzie października. Wtedy to silny spływ chłodu wypchnięty zostanie na wschód, a do większości stanów na południu USA powróci gorące, zwrotnikowe powietrze znad Zatoki Meksykańskiej.

Podsumowując, w USA mamy okres z bardzo dużymi zmianami w pogodzie. W przeciągu tygodnia pogoda potrafi zmienić się diametralnie. W jednym tygodniu w regionie pada śnieg, by już kilkanaście dni później panował tam silny upał. Kolejne zmiany pogody i wymiana mas powietrza przynoszą silne burze i opady. Pogoda w USA jest w tym okresie bardzo dynamiczna