5 sierpnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Brytyjska pogoda na zimę 2020/21 dla Polski. Czy czeka nas śnieżna zima i burze?

Brytyjska służba meteo precyzyjnie określiła trend na miesiące zimowe 2019/2020, wskazując na bardzo ciepłą zimę w naszej części Europy. Sprawdźmy zatem, co prognozują w tym roku Brytyjczycy na zimę 2020/21 z MetOffice.

Globalny rozkład anomalii ciśnienia oraz anomalii geopotencjału 500 hPa (jest to średnia realizacja wiązek modelu sezonowego).

Prawdopodobnie w rejonie Azorów ciśnienie atmosferyczne będzie wyższe niż zwykle. Natomiast w rejonie Islandii ma być niższe niż zwykle. Wskazuje to na dodatnie NAO w miesiącach zimowych. Dlatego ponownie jak w zeszłym roku duży wpływ na pogodę mogą mieć atlantyckie niże z frontami, przynosząc wyższe temperatury niż zwykle w miesiącach zimowych. Częściej padać ma deszcz, a rzadziej śnieg na nizinach. Nie można wykluczyć lokalnych burz. Zwłaszcza adwekcyjnych i frontowych.

MetOffice wskazuje, że w naszej części Europy temperatura może być wyższa od normy wieloletniej. Prawdopodobieństwo wynosi aż 70%, natomiast na temperaturę w pobliżu normy zaledwie 10-25%. Szansa na wartości poniżej normy w miesiącach zimowych nie przekracza 10% według brytyjskiej służby meteo.

Pomimo prognozowanego dużego prawdopodobieństwa występowania wysokich temperatur. Należy mieć na uwadze możliwość wystąpienia okresów chłodnych, które nie powinny był długie. Niektóre modele sugerują, że jeden z miesięcy będzie z temperatura poniżej normy, natomiast pozostałe powyżej normy wieloletniej.

Niewykluczone, że przy wysokich temperaturach na nizinach zimowe warunki panować będą w wyższych partiach gór i śniegu może być więcej względem lat ubiegłych.

Model CFS prognozuje ciepły grudzień i styczeń, wskazując na prawdopodobne okresy chłodu w lutym. Jest to jedna z pierwszych tak chłodnych realizacji na 2 miesiąc 2021 roku. Może one ulegać mniejszym, bądź większym zmianom, a precyzyjne zaprognozowanie warunków pogodowych na miesiące zimowe nie jest możliwe.

Niewykluczone, że jeden z miesięcy zimowych będzie chłodniejszy niż norma wieloletnia. Prawdopodobnie tegoroczna zima nie powinna być tak rekordowo ciepła jak ubiegła.

Prognoza ma w dalszym ciągu charakter orientacyjny.