Dynamiczna pogoda nad Polską. Gdzie dziś pojawi się burza?

Tęskniliśmy za takim tytułem. „Dziś możliwe są burze”. Wiemy, że część z Was trochę z przymrużeniem oka traktuje taki nagłówek znając naszą pasję i zamiłowanie do burz. Jednak czujemy się w obowiązku powiadomić Was o MOŻLIWOŚCI wystąpienia dynamicznych zjawisk pogodowych.

W dniu dzisiejszym, główny obszar zachmurzenia związany z frontem atmosferycznym przesunął się poza wschodnie granice naszego kraju. To nie oznacza jednak, że mieszkańcy nie odczują wpływu tego frontu.

źródło: sat24.com

Na powyższym zrzucie widać, że nad Polską centralną już w chwili obecnej wypiętrzają się chmury kłębiaste. Ich obecność związana jest z napływem za frontem chłodniejszej, chwiejnej masy powietrza. Dodatkowo, konwekcję wspomaga obecność zatoki niżowej znad Rosji oraz insolacja słoneczna.

Chmury kłębiaste przyniosą przelotne, intensywne opady deszczu (możliwa lokalnie krupa śnieżna). Lokalnie, na wschodzie i południowym wschodzie Polski możliwe są również burze. Zaznaczmy jednak, że ryzyko wyładowań atmosferycznych jest dziś niewielkie. Co nie oznacza, że w Polsce nie zagrzmi.