Kolejna burza pojawiła się w okolicach Krasnegostawu. Spadł grad, wystąpił przelotny opad

W niedzielę pogodę w Polsce kształtuje niewielki układ niskiego ciśnienia. W polu przyziemnym jest on słabo wyrażony, zdecydowanie lepiej zaznaczony jest on w środkowych warstwach troposfery w postaci środkowo-troposferycznej kropli chłodu.

Pogoda w niedzielę jest dynamiczna, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. Niedawno burze obserwowano na Podlasiu. Pierwsze wyładowania na obszarze województwa lubelskiego w Niedzielę Wielkanocną wystąpiły w Krasnymstawie i okolicach. Czytelnicy donoszą o silniejszym opadzie deszczu, drobnym gradzie i wietrze około 60 km/h.

Licznym opadom gradu sprzyja dzisiaj nisko położona izoterma zero stopni, około 1400 m – 1500 m nad Ziemią.

Informacje te potwierdzają detektory wyładowań, które w tej części województwa lubelskiego zanotowały wyładowania atmosferyczne w ciągu ostatnich 40 minut.

Niż ten jest widoczny zwłaszcza w środkowych warstwach troposfery pod postacią środkowo-troposferycznej kropli chłodu i pola obniżonego geopotencjału. Jest to płytki niż, ale o całkiem sporej rozciągłości pionowej, natomiast gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą sprzyja rozwojowi chmur Cumulonimbus. Omawiany układ niżowy wspomaga inicjacje komórek opadowych i burz, w środkowych warstwach obserwowana jest silna dywergencja pola wiatru, w dolnej troposferze natomiast konwergencja, czyli inaczej zbieżność.

Dane z detektorów wyładowań, wyładowania zarejestrowane w Krasnymstawie i okolicach

Jak widać całkiem rozległa strefa chmur Cumulonimbus z przelotnymi opadami i punktowymi burzami obserwowana jest nad wschodnią połową Polski. Taka sytuacja utrzyma się przynajmniej do godzin późno wieczornych, bądź pierwszej części nocy.

Wyładowania zarejestrowane w ciągu ostatnich 24 godzin na obszarze Polski

Bieżące położenie opadów i burz poniżej