Burza wstępną przyczyną katastrofy samolotu pasażerskiego Suchoj w Rosji

Wczoraj o godzinie 18:31 czasu lokalnego w Rosji doszło do katastrofy samolotu Suchoj Superjet SSJ 100-95, który należał do rosyjskich linii lotniczych Aeroflot. Wstepną przyczyną wypadku lotniczego było uderzenie pioruna.

Maszyna o rejestracji RA-89098 wykonywała lot SU1492 z Moskwy do Murmańska. Na pokładzie samolotu znajdowało się 78 osób. 73 pasażerów i 5 członków załogi.

Najświeższe informacje podane przez rosyjskie media mówią o śmierci 41 osób, jakie znajdowały się na pokładzie samolotu. Większość zginęła, próbując zabierać swoje bagaże.

Tragiczną katastrofę udało się utrwalić w formie wideo. Widać jak Suchoj podchodzi z nadmierną prędkością do lądowania i uderza o pas startowy po czym ulega pożarowi. Wiele wskazuje, że był on również przeładowany.

Niestety wiele osób poniosło śmierć z powodu próby ewakuowania się z bagażami. W ten sposób zablokowane zostały korytarze ewakuacyjne.

Agencja Interfax podała, że przyczyną awarii i tragicznego w skutkach lądowania było uderzenie pioruna. Piorun uderzając w maszynę spowodował awarię elektroniki odpowiedzialnej za sterowność samolotu.

*fotografia tytułowa – Youtube