Burza superkomórkowa przyniosła prawdopodobnie tornado w Polsce. Pozrywane dachy, połamane drzewa, zniszczone schronisko dla psów

Burza. Niedziela obfitowała w silne zjawiska burzowe. Szczególnie na południu, południowym-wschodzie i wschodzie kraju. Pojawiły się miejscami groźne burze superkomórkowe, które powodowały duże szkody. Na obszarze województwa lubelskiego, w powiecie ryckim, w gminie Kłoczew wystąpiła prawdopodobnie, krótkotrwała i niezbyt silna trąba powietrzna związana z mezocyklonem burzy superkomórkowej. Są pozrywane dachy, wystąpiły szkody w drzewostanie.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1007117036721010&id=360821544683899

Od wczoraj intensywnie analizujemy przypadek superkomórki burzowej, która około godziny 14:30 według danych z radarów POLRAD przechodziła przez powiat rycki na wschód. Wiele wskazuje, że przez miejscowość Kłoczew przeszła krótkotrwała, mezocykloniczna trąba powietrzna.

Burza superkomórkowa. Możliwe tornado związane z mezocyklonem w powiecie ryckim

Artur Surowiecki z Polskich Łowców Burz poinformował, że mogła na tym obszarze wystąpić krótkotrwała trąba powietrzna, której nikt nie zarejestrował na nagraniu. Wskazuje na to analiza danych z radaru dopplerowskiego w Legionowie.

W niedzielę około godziny 14:30 podczas przechodzenia burzy superkomórkowej w okolicach miejscowości Gózd i na terenie gminy Kłoczew w powiecie ryckim prawdopodobnie pojawiła się trąba powietrzna. Dotarliśmy do informacji o szkodach powstałych na skutek oddziaływania silnego wiatru. Jednak materiał ten jest na chwilę obecną niewystarczający do przeprowadzenia bardziej szczegółowego dochodzenia. Obrazy radarowe potwierdzają możliwość wystąpienia trąby powietrznej. Obraz prędkości radialnej przemieszczania się hydrometeorów ukazuje dość silną rotację cyklonalną w dolnej i środkowej troposferze. Obraz odbiciowości uwidocznia niezbyt dobrze wykształconą sygnaturę hook echo – informował Artur Surowiecki z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Trąba powietrzna bardzo prawdopodobna w powiecie ryckim

EDIT – godz. 23:50: Dodatkowo dla jasności dołączamy skany radarowe prędkości radialnej na drugiej elewacji – mamy tam właściwy obraz rotacji cyklonalnej. Rotacja widoczna jest też na wyższym poziomie. W przypadku kąta nachylenia anteny radaru 0,8° rotacja w szczególności zaznacza się w okolicach miejscowości Adamów (na wschód od Okrzei). Szkody wiatrowe możliwe są praktycznie w całym pasie ciągnącym się przez Gózd przez Okrzeję po Adamów. Widzimy, że na południe od ośrodka rotacji hydrometeory o wiele szybciej oddalają się od radaru. Jest to związane z wystąpieniem silnego tylnego prądu zstępującego superkomórki burzowej (RFD). Warto wspomnieć, że omawiana burza przyniosła również opady dużego gradu w wielu miejscowościach, przez które przeszła – dodał Artur Surowiecki z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

W powiecie łukowskim na trasie burzy superkomórkowej zaobserwowano opady dużego gradu, co doskonale obrazują zdjęcia wykonane przez Czytelników z tej części woj. lubelskiego.

Przykład burz superkomórkowych z wyraźnymi chmurami stropowymi. Fotografie wykonane wczoraj w rejonie Lublina oraz Lubartowa.

Pierwsza burza superkomórkowa przechwycona na zachód od Lubartowa. Na zdjęciu widzimy superkomórkę typu niskoopadowego z charakterystyczną, mocno kondensującą chmurą stropową.

burza superkomórkowa lubartów
https://www.facebook.com/LukowNews/posts/4882101805138021
https://www.facebook.com/lowcyburz/posts/10159216155657332

Drugą burzę posiadającą rotujący prąd wstępujący przechwyciliśmy na zachód od Lublina. Również w tym przypadku pojawiła się fotogeniczna chmura stropowa, z której w sprzyjających warunkach schodzą tornada.

burza superkomórkowa lublin

Więcej o przypadku prawdopodobnej trąby powietrznej w powiecie ryckim przeczytacie tutaj

EDIT: 17.08.2021, 18:30. Dokonaliśmy wizji lokalnej przy użyciu drona w powiecie ryckim. Na jaw wyszło, że za szkody odpowiedzialny był bardzo silny downburst związany z superkomórką burzową. W najbliższych dniach zaktualizujemy artykuł o fotografie z lotu ptaka. Wygląda na to, że liczne doniesienia medialne, które wskazywały na tornado okazały się nieprawdziwe.