Dziś przeważający obszar Polski znajduje się w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. W wielu regionach naszego kraju zalega sucha i bardzo ciepła, przetransformowana masa polarno morska. Głównie w południowej części kraju cechująca się podwyższoną zawartością pary wodnej. Lokalnie zjawiska burzowe mogą być intensywne. Podczas nadchodzącej nocy od zachodu nasunie się zatoka niżowa wraz z frontem ciepłym, dlatego lokalnie w kraju znów pojawią się burze. Tym razem z uniesionego trybu konwekcji.
Burze o dużym natężeniu w niedzielę
Prognozy numeryczne wskazują, że w drugiej części dnia nie można dziś wykluczyć burz. Najgroźniejsze zjawiska burzowe są prawdopodobne są po godzinie 13 na obszarze woj. lubelskiego. Możliwe jest utworzenie się superkomórek burzowych, a nawet klastrów wielokomórkowych. Podczas burz możliwe opady gradu o średnicy do 2-4 cm, ulewne opady deszczu do 30-40 mm prowadzące do zalań i podtopień. Miejscami konwekcyjne porywy mogą sięgnąć do 90 km/h – 100 km/h. Zwłaszcza z gwałtownych burz posiadających mezocyklon.
Znaczna aktywność burzowa jest spodziewana pomiędzy 15 a 18. Najpierw mogą pojawić się na zachodzie i północy regionu. Wieczorem i w pierwszej części nocy chmury burzowe zaczną stopniowo zanikać. Istnieje jednak spore prawdopodobieństwo, że kolejna strefa burzowa nasunie się nad region w drugiej części nocy z niedzieli na poniedziałek i nad ranem w poniedziałek.
Prognoza burzowa na niedzielę i noc z niedzieli na poniedziałek od Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
Modele pogodowe nie są do końca zgodne, jeśli chodzi o obszar wystąpienia burz w niedzielę. Poszczególne realizacje numeryczne sygnalizują najwięcej burz na południu regionu, szczególnie w rejonie Roztocza oraz w centrum regionu. Najmniej zjawisk możliwych jest na północy województwa lubelskiego, ale powinny również wystąpić na tym obszarze.
Najnowsze zdjęcia satelitarne wykonane w drugiej części dnia przez satelitę geostacjonarnego nie pozostawiają złudzeń. Znad Mazowsza na wschód przesuwa się strefa zachmurzenia kłębiastego. Na południe od Warszawy pojawiła się burza. Komórka konwekcyjna powstała w rejonie Puław. Dziś zjawiska burzowe przemieszczać mają się z zachodu na wschód, południowy-wschód. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo lokalnych, ale silnych burz na wschodzie dziś.
Prawdopodobieństwo lokalnych, ale silnych burz w niedzielę ocenia się na 90%.