Burze i chłód w kraju. Ulewy do 15 mm, grad i wiatr do 65 km/h. Niska temperatura jak na czerwiec w Polsce

Burze w środę nad północną Polską miejscami. Prognozowane opady konwekcyjne, a na południu wielkoskalowe. Wartości na termometrach będą niskie jak na czerwiec.

Burze w środę nad krajem

W środę obszar naszego kraju jest w zasięgu rozległej zatoki obniżonego ciśnienia, wraz ze strefą rozciągającą się od Skandynawii aż po basen Morza Śródziemnego. Do naszej części Europy będzie postępować adwekcja chłodnego powietrza pochodzenia polarno-morskiego, która przyniesie zmienne, w tym umiarkowane i duże zachmurzenie, gdzieniegdzie z przelotnymi opadami deszczu oraz lokalnymi komórkami burzowymi. Najwięcej chmur z opadami z bardziej ciągłą formą opadu występować mają na terenie województw południowych.

burze nad polską
Burze w środę możliwe w rejonie Pomorza

Dziś lokalne burze prognozowane są szczególnie na północy kraju, jednak z uwzględnieniem obszaru Pomorza. Na tym obszarze zaznaczy się dolno-troposferyczna strefa zbieżności wiatru na peryferiach niżu znad Półwyspu Fennoskandzkiego. Burze mogą pojawić się na tym obszarze szczególnie w drugiej połowie dnia. Przewidywane są zarówno rozproszone burze, jak i też niewielkie struktury wielokomórkowe, na ogół o niskim stopniu zorganizowania. Chmury Cb przemieszczać mają się na ogół w kierunku północno wschodnim, czasem z odchyleniem na wschód. Zjawiska konwekcyjne zaczną zanikać wieczorem nad Polską. W nocy kolejne burze nie są już prognozowane.

Prognoza burzowa na środę (IMGW-PIB)

burze nad Polską
Burze prawdopodobne na północy, lecz będą słabe (IMGW-PIB)

Burze nad Polską w środę

Przewiduje się, że dziś wysokość opadów nie przekroczy 5-15 mm, ponadto możliwy grad o średnicy 0.5 cm – 1 cm, natomiast porywy wiatru nie powinny przekroczyć 50-65 km/h. Na ogół zjawiska burzowe charakteryzować mają się intensywnością poniżej progu ostrzeżenia meteorologicznego przed burzami wydawanymi przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 12 czerwca 2024, 15 UTC według ECMWF dla Polski

deszcz i burze nad Polską
Deszcz i wyładowania możliwe w kraju

Środa przyniesie w kraju zachmurzenie umiarkowane i duże. Jednak na zachodzie, w centrum i południu opady deszczu. Jednak strefie nadmorskiej i miejscami na Pomorzu możliwe burze. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do około 5-15 mm. W najcieplejszym momencie dnia na termometrach od zaledwie 15°C w rejonach podgórskich Karpat i na Helu do 19°C w centrum i 21°C na Podlasiu i Mazowszu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na północy porywisty, z kierunków zachodnich. Jednak w burzach wiatr w porywach do 50-65 km/h.

Polecamy: Upał w Polsce. Tropikalny żar w prognozach. 34-36 stopni za kilka dni.

Zjawiska konwekcyjna i chłodna pogoda w kraju oraz sporo deszczu w środę i czwartek

Z uwagi na lokalny charakter opadów i burz, zalecamy śledzić radary i detektory online.

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, essl.org