Burze pojawią się dziś nad Polską. Prawdopodobne opady gradu, krupy śnieżnej i śniegu w górach. Gdzie jest burza, 20 września 2022.
Płynie do nas zimne powietrze z Arktyki, dlatego też będą korzystne warunki do rozwoju konwekcji wewnątrzmasowej
Dziś znajdujemy się pod wpływem niżu w spływającej z północy chłodnej i wilgotnej masie powietrza. Gdzieniegdzie będzie ona charakteryzować nieznaczną chwiejnością, która będzie jednak wystarczająca do rozwoju nielicznych, rozproszonych burz. Burze mogą wystąpić na zachodzie, północy i w centrum kraju. Opady deszczu mogą sięgnąć w zasięgu konwekcji do 5-15 mm. W przerwie pomiędzy opadami wyjrzy Słońce, nie można wykluczyć pojawienia się lokalnych lejków kondensacyjnych, a na Morzu Bałtyckim trąb wodnych. Natomiast w górach możliwe są opady śniegu. Szczególnie powyżej 1400 metrów nad poziomem morza, gdzie panuje ujemna temperatura. Największe szanse na przelotne opady zimowe są w Tatrach oraz w Beskidach. Poniżej 1,4 km n.p.m możliwe są głównie opady mieszane i deszczu. Położenie opadów i rozproszonych burz online.
Burze we wtorek wewnątrzmasy. Niż wypełnia się na wschód od Polski, nad zachodnią Europą stacjonuje wyż baryczny
W ostatnich dniach nie ulega większym zmianom sytuacja baryczna. Nad Federacją Rosyjską utrzymuje się wypełniający, mocno rozbudowany nad lądem ośrodek niżowy z rodowodem śródziemnomorskim. Migrować ma on jednak w kierunku północno-wschodnim. Na zachodzie Starego Kontynentu stacjonuje wyż Stefan, którego klin rozbudowuje się w kierunku naszego kraju. Z tego też powodu we wtorek do Polski docierać ma powietrze arktyczne morskie. Chmury kłębiaste formować mają się głównie wewnątrzmasy, na lokalnych strefach zbieżności wiatru.
Prognoza burzowa na 20 września 2022 według Sławomira Sulika z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
We wtorek największe prawdopodobieństwo rozwoju burz jest w rejonie Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego. Dlatego też tam opady deszczu mogą sięgnąć 10-15 mm. Porywy wiatru nie powinny przekraczać 50-55 km/h.
Prognoza burzowa na wtorek (IMGW-PIB)
Pierwsze burze mogą powstać już około południa. Najpierw komórki burzowe mogą pojawić się w północno-zachodniej części kraju i przemieszczać się stopniowo w stronę centrum. Masa pochodzenia arktycznego morskiego, charakteryzować się będzie niską niestabilnością CAPE w zakresie 100-300 J/kg. Chwiejność wzrośnie na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw powietrza. Przepływ mas powietrza nie będzie duży z uwagi na niewielką chwiejność termodynamiczną. Słabe warunki kinematyczne – niewielkie wartości SRH w warstwie 0-3 km oraz DLS sprawią, że ewentualnie powstałe komórki będą krótkotrwałe. W towarzystwie najbardziej rozbudowanych w pionie ośrodków burzowych mogą pojawić się silniejsze opady drobnego gradu lub/i krupy śnieżnej.
Fanipogody.pl