Burze dziś będą silne. Lokalnie bardzo silne. Ulewy do 30 mm wody, grad do 3 cm i wiatr do 80-90 km/h. Sprawdź gdzie pogoda będzie niebezpieczna

Niedziela będzie kolejnym dniem, podczas którego wystąpią burze nad Polską. Dziś zjawiska obejmą większą część kraju. Lokalnie będą jeszcze silniejsze niż podczas poprzednich dni. We wpisie sprawdzimy, dlaczego zjawiska burzowe pojawią się nad krajem tak licznie. Pokażę również gdzie i kiedy burze będą niosły najgroźniejsze zjawiska burzowe.

Burze dziś nad Polską. Czym będą spowodowane?

Polska przez wiele dni znajdowała się pod wpływem obszaru podwyższonego ciśnienia. Jednak z każdym kolejnym dniem, z zachodu Europy coraz silniej napierają niże atlantyckie. Przynosiły one burze na zachodzie kontynentu już przez większość ubiegłego tygodnia. Od piątku za sprawą niżów właśnie grzmi również lokalnie w zachodniej połowie Polski.

Niż Gulla przyniesie burze nad Polską
Niz Gulla przyniesie burze nad Polską

W niedzielę 5 maja niż Gulla znajdzie się już nad Danią. Front atmosferyczny związany z tym niżem wkroczy dziś nad zachodnią Polskę. Wraz z frontem nad krajem pojawią się strefy zbieżności wiatru, które to będą dodatkowym katalizatorem dzisiejszych zjawisk burzowych. Nad krajem wciąż zalega ciepła masa powietrza z południa. W przyszłym tygodniu ciepło zostanie wypychane z kraju, jednak jeszcze w niedzielę ciepłe, wilgotne masy powietrza zapewnią dodatkową pożywkę dla burz. O tym, że warunki burzowe w regionie będą dziś dobre niech świadczy poniższy obrazek.

Burze w regionie od wczesnych godzin porannych
Wyładowania atmosferyczne w regionie od samego rana

Powyżej zrzut ekranu z detekcji wyładowań z godziny 6.15 rano. Widzimy, że nad północnymi Niemcami, mimo wczesnej pory nadal przechodzą całkiem silne burze. Potencjał burzowy na dzisiejszy dzień jest spory. Sprawdźmy zatem, jakie mamy prognozy na dzisiejszy dzień.

Burze dziś w Polsce. Prognoza konwekcyjna

Prognozę zacznijmy od obecnej sytuacji synoptycznej. Mapa pochodzi z portalu IMGW Awiacja Significant.

Burze możliwe są już rano. Zbieżność wiatru nad Polską
Zbieżność wiatru na granicy Polski i Niemiec. Burze możliwe już w godzinach porannych

Powyżej sytuacja na godzinę 6 UTC. Widzimy, że na granicy Polski i Niemiec mamy już teraz do czynienia ze zbieżnością wiatru. Burze mogą powstawać na krańcach zachodnich Polski już w niedzielę przed południem. Jednak największej aktywności burz spodziewamy się w kolejnych godzinach niedzieli. Największą aktywność burze osiągną po południu i wieczorem.

Burze dziś nad Polską. Animacja prognoz opadów

Powyżej widzimy animację prognoz opadów dla Polski na niedzielę i poniedziałek. Modele dobrze prognozowały burzę, która obecnie znajduje się na północny zachód od kraju. Wg. ECMWF teraz na kilka godzin nad krajem zapanuje pogodowy spokój, jednak konwekcja nad Polską ruszy jeszcze przed południem. Pierwsze wyładowania pojawiać powinny się nad krajem wczesnym popołudniem, a grzmieć zacznie w zachodniej połowie kraju, z naciskiem na północno zachodnią „ćwiartkę” kraju. Oczywiście szybsza inicjacja komórek burzowych nastąpi również w górach i na obszarach Podgórskich. Mówimy to przede wszystkim o południu Dolnego Śląska. Po południu pierwsze burze pojawiać zaczną się również we wschodniej połowie Polski. Tutaj wyładowania atmosferyczne padać mogą do wczesnych godzin nocnych.

Łowcy i IMGW ostrzegają przed dzisiejszą pogodą

O dzisiejszych, groźnych zjawiskach burzowych ostrzegają zarówno synoptycy z IMGW. Poniżej mapa z ostrzeżeniami przed groźnymi zjawiskami burzowymi.

Prognoza burzowa na niedzielę (IMGW-PIB)

prognoza konwekcyjna nad Polską
Zjawiska konwekcyjne w kraju będą silne

Dzisiejsze burze przyniosą opady deszczu do 20-30 mm wody na metr kwadratowy. Do tego, lokalnie, najsilniejsze komórki przyniosą grad o średnicy 2-3 cm. Do tego zjawiskom towarzyszył będzie wiatr, w porywach nawet do 90-100 km/h. Pogoda może być dziś lokalnie bardzo groźna. Podsumowując, zjawiska burzowe spodziewane są już wczesnym popołudniem w pasie od Dolnego Śląska, przez Wielkopolskę, Kujawy po Pomorze. Największa aktywność konwekcyjna wystąpi w pasie od Wielkopolski, przez Kujawy gdzie dojść może do rozwoju nawet dobrze zorganizowanego układu burzowego. Pod wieczór nowe zjawiska powstawać będą na wschodzie kraju, przy czym największe szanse na wieczorne i nocne burze odnotujemy na północnym wschodzie. W nocy groźne zjawiska powinny zanikać. Wszystkim fanom groźnej pogody i pięknych burzowych zdjęć polecam moje pamiętniki. Szczegóły w tym miejscu. Dobrego dnia!