Burze dziś nad Polską. Sobota 16.07 przyniesie lokalne nawałnice. Ulewy i gradobicia w kraju

Od kilku dni ostrzegamy, że burze dziś nad Polską mogą być silne. Przez kraj przemieszcza się zatoka niżowa z aktywnym, chłodnym frontem atmosferycznym. Burze możliwe są dziś niemal w całym kraju. Ich rozwojowi sprzyjał będzie niż z frontem, a także podwyższone parametry wiatrowe w naszym regionie.

Burze dziś nad Polską. Sytuacja synoptyczna

W sobotę Polska znajdzie się pod wpływem zatoki niżowej z centrum na północy kontynentu. Nad krajem przemieści się front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Znajdujemy się pod wpływem chłodnych, ale niestabilnych mas powietrza. Poniżej mapa synoptyczna Europy na dzisiejszy dzień.

Burze dziś nad Polską. Mapa synoptyczna na sobotę 16.07.2022

Na powyższej mapie dobrze widać dwie strefy pogody jakie obserwowali będziemy dziś nad Europą. Południe i zachód kontynentu upalny i gorący. Tam za pogodę odpowiadają ośrodki wyżowe. Podczas, gdy we wspomnianych regionach będzie spokojnie, w naszym kraju prym w pogodzie wiódł będzie widoczny na powyższej mapie niż z frontem atmosferyczny. W środkowych i górnych warstwach troposfery zaznaczy się prąd strumieniowy, który również poprawia warunki na dzisiejsze burze.

ZOBACZ TAKŻE:

Gdzie burze będą dziś najgroźniejsze

W momencie, gdy przygotowuję dla Was prognozę konwekcyjną, front nasunął się już nad Pomorze Zachodnie. Pomimo wczesnej pory, pierwsze burze pojawiają się już nad Bałtykiem. Prawdopodobnie w najbliższym czasie zagrzmi również na północnym zachodzie Polski. Poniżej zrzut ekranu z obrazów satelitarnych dostępnych na sat24.com

Pierwsze burze już na północy Polski

Jako fana burz martwi mnie strefa wilgoci i związanego z nią zachmurzenia, którą obserwujemy w pasie centralnym kraju. Może ona znacznie osłabić operację słoneczną, w związku z czym warunki do rozwoju dzisiejszych burz mogą być słabsze. Jednak to nie termika będzie dziś głównym parametrem wspomagającym rozwój burz. CAPE nad Polską sięgać będzie 400-500 J/kg. To nie są imponujące wartości energii dostępnej drogą konwekcji. Dzisiejsze burze powstawać będą przede wszystkim za sprawą sunącego przez kraj frontu oraz podwyższonych parametrów wiatrowych (skrętność i uskoki wiatru, niezły przepływ we wszystkich partiach troposfery). Poniżej mapa ostrzeżeń przed burzami wydana przez synoptyków IMGW.

Mapa ostrzeżeń przed burzami wydana przez synoptyków IMGW

Mapa wskazuje, że zagrożone burzami są dziś praktycznie wszystkie regiony kraju. Jednak we wczorajszej prognozie pogody na sobotę obiecałem Wam, że dziś wskażą regiony z silniejszymi zjawiskami dokładniej. W mojej opinii najsilniejsze dziś burze przejdą w kraju w pasie od Wielkopolski, przez łódzkie, południe Mazowsza po Lubelszczyznę. Szczytową aktywność burze osiągną po południu. Lokalnie możliwe jest powstanie kilku (niewielkich) superkomórek burzowych. W przypadku ich powstania możemy spodziewać się opadów gradu do 3 cm średnicy. Jednak dzisiejsze burze przyniosą przede wszystkim bardzo intensywny deszcz (15-20 mm w kwadrans). Porywy wiatru osiągną do 80 km/h. Burze powinny być dziś słabsze na południu Polski. Wyładowania do wieczora padać mogą na północy, w chłodnych masach powietrza za frontem. Jednak burze na północy i południu nie powinny być tak gwałtowne jak te z centralnych regionów kraju.

Pogoda uspokoi się w nocy, ale nie wszędzie

Powyżej napisałem, że największa intensyfikacja zjawisk burzowych wystąpi dziś w Polsce w godzinach popołudniowych. To prawda. Jednak dopóki front nie opuści kraju, ryzyko występowania wyładowań i groźniejszych zjawisk pogodowych wciąż będzie nam towarzyszyć. Wieczorem i w pierwszej części nocy burze występować mogą jeszcze na wschodzie Polski. Tutaj, lokalnie ośrodki burzowe nadal mogą być silne.

Burze nad Polską w nocy zaczną tracić swą aktywność

Powyżej mapa ostrzeżeń przed konwekcją na godziny nocne wydana przez IMGW. Synoptycy Instytutu prognozują, że burze na wschodzie mogą być jeszcze silne w pierwszej części nocy. Konwekcja występować będzie również w pozostałej, wschodniej połowie kraju. Jednak będą to już komórki powstające w chłodnych masach powietrza. Po zmroku burze te powinny szybko zaniknąć.

Obserwuj w Google News

autor_mike

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie