Gdy w Polsce mamy do czynienia ze względnym spokojem i tylko lokalnie przechodzą słabe burze. To inaczej jest na południu Europy, gdzie pojawiały się przez ostatnie dni bardzo silne superkomórki burzowe. Niebezpieczne zjawiska formowały się w strefie frontu polarnego i miały ekstremalną siłę. Przynosiły silne gradobicia, powodzie błyskawiczne i bardzo dużą ilość wyładowań atmosferycznych oraz tornada. Są również ranni i ofiary śmiertelne.

Grad padający we Włoszech był tak duży, że bez trudu wybijał szyby w oknach domów, jak i też samochodach. Opady deszczu zalewały miasta, prowadząc do powodzi błyskawicznych. Na trasie burz występowały porywy wiatru do 25 m/s. Niebezpieczna pogoda panowała także w ostatnich dniach w Grecji, prowadząc do śmierci ludzi zarówno od silnego wiatru jak i też opadów dużego gradu.

Na tym obszarze obowiązywał 3 najwyższy stopień zagrożenia przed burzami

Szkody po burzach we Włoszech w mieście Milano 10 lipca 2019 r.

Powódź błyskawiczna w mieście Peskara

6 osób nie żyje i 70 zostało rannych po bardzo silnym tornadzie w mieście Chalkidiki, Grecja, jakie przeszło ostatniej nocy

Bardzo silne zjawisko downburst w mieście Milano we Włoszech wczoraj

Zniszczenia po tornadzie w Serbii

Ogromny grad, jaki spadł w mieście Peskara (Włochy) wczoraj, ważył on blisko 300 gramów. Taki grad może już zabić człowieka.

Grad z miasta Abruzzo (centralne Włochy) 10 lipca 2019 r.

Brutalne gradobicie w mieście Peskara (Włochy)

Grad z miasta Abruzzo (Włochy)

Grad z miejscowości Peskara (Włochy)

Powódź błyskawiczna w Peskarze (Włochy)

Niektóre superkomórki cykliczne przeżyły w ostatnich dniach nawet 700 km w ciągu 12 godzin, prowadząc do ogromnych szkód.

Prognoza ESTOFEXU na wczoraj i widoczny 3 stopień we Włoszech

Grad we włoskiej Peskarze był tak wielki, że wybijał szyby w samochodach oraz domach, poniżej wideo.

Według wstępnych informacji na skutek niebezpiecznej pogody kilkanaście osób straciło życie na południu Europy wczoraj. Bilans ten może ulec zmianie, rannych jest blisko 100 osób. Głównie z powodu bardzo silnego wiatru, tornad oraz opadów dużego gradu. Wkrótce więcej informacji.

Arkadiusz Wójtowicz

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.