Burze gradowe nad Polską. Zalania, wiatr i miejscami dużo wyładowań

W sobotę znajdujemy się pomiędzy układem niskiego ciśnienia znad Niemiec i wyżem znad Skandynawii, lecz w środkowej troposferze widoczny jest niż górny. Wystąpią warunki do rozwoju burz, które punktowo przyniosą grad. Zjawiska burzowe możliwe są dziś w niemal całym kraju, ale najwięcej burz prawdopodobnych jest w drugiej części dnia w centrum i na północy Polski. Nie można ich wykluczyć także na wschodzie naszego kraju. Dociera do nas przetransformowane powietrze ze wschodu, jakie jest stosunkowo ciepłe, ale także wilgotne i chwiejne.Jedynie w pasie dzielnic południowych zaznaczy się masa zwrotnikowa napływająca z południa i południowego – zachodu. Masa ta będzie nie tylko bardzo ciepła, ale także chwiejna, dlatego z powodzeniem mogą rozwinąć się w niej burze.

Obecnie największa aktywność burzowa jest obserwowana w Wielkopolsce, ale także na Kujawach. Wcześniej gwałtowna burza przeszła przez Katowice, gdzie spowodowała zalania.

Na ogół są to pojedyncze komórki burzowe, miejscami łączące się w struktury wielokomórkowe. Zagrzmiało dziś w niemal całej Polski, wyładowania nie wystąpiły jak do tej pory w woj. dolnośląskim. Lokalnie mogły przybrać formę superkomórek burzowych.

Dzisiejsze burze są lokalne, zagrzmiało jednak prawie we wszystkich województwach naszego kraju. Lokalnie burzowa aura utrzyma się wieczorem oraz w nocy i zjawiska burzowe o mniejszej intensywności są prawdopodobne także w porze nocnej.

Wyładowania atmosferyczne w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD IMGW-PIB, produkt CMAX

IMGW-PIB

Prognozowany obszar burz w nocy z soboty na niedzielę przez IMGW-PIB

Bieżące położenie opadów i burz poniżej