Burze gradowe o dużym natężeniu już dziś. Grad powyżej 4 cm, wiatr nawet 100 km/h i podtopienia. Gdzie jest burza 10.08.2021?

Burze gradowe przejdą we wtorek przez Polskę. Spodziewane opady gradu powyżej 4 cm, wiatr nawet 100 km/h z burz superkomórkowych, możliwe są podtopienia. Gdzie jest burza 10.08.2021?

Dziś przez Polskę przemieści się płytka, ale aktywna zatoka niżowa związana z niżem ulokowanym nad Morzem Północnym. Od zachodu, przez centrum na wschód kraju przemieszczać ma się front atmosferyczny o charakterze okluzji. Do naszej części Europy dociera umiarkowanie ciepłe, ale wilgotne powietrze polarno morskie. Przed strefę frontową oraz na linii frontu pojawi się więcej wilgoci, wystąpi też większa energia dostępna drogą konwekcyjną. Niektóre z burz będą bardzo gwałtowne i spowodują spore szkody. Szczególnie po południu i wieczorem.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 10.08.2021, 06 UTC

Burze gradowe. Pogoda. SIGNIFICANT IMGW-PIB, 10.08.2021, 06 UTC

Burze gradowe. Możliwe superkomórki burzowe powodujące szkody

Chwiejność termodynamiczna nie będzie wysoka i nie powinna przekroczyć 1200-1500 J/kg. Są to więc umiarkowane wartości dla naszych szerokości geograficznych. Wspomaganie konwekcji na skalę synoptyczną zapewni zatoka niżowa., dlatego rozwiną się strefy zbieżności wiatru, skutkując wymuszeniem rozwoju prądów wstępujących. W środkowej troposferze pojawi się wyraźne wznoszenie, co okaże się korzystne w kontekście rozwoju wtorkowych burz. Stromy gradient temperatury przekraczający 7⁰C/km przyczyni się do utworzenia silnie wypiętrzonych oraz aktywnych elektrycznie komórek burzowych.

Co ważne, wyraźna niestabilność powietrza, nałoży się na obszar o zwiększonym przepływie mas powietrza. DLS 0-6 km osiągnie wysokie wartości w przedziale od 15 m/s do 25 m/s, skutkując tworzeniem się dobrze zorganizowanej konwekcji. Podwyższony skręt wiatru w warstwie 0-3 km spowoduje rozwój burz superkomórkowych, które miejscami okażą się gwałtowne. Możliwe są również burze wielokomórkowe, nawet o charakterze liniowym. W przypadku silnej, trwałej burzy posiadającej mezocyklon, nie wykluczamy w sprzyjających warunkach, powstania lokalnej, mezocyklonicznej trąby powietrznej. Nie jest to duże prawdopodobieństwo, ale w warunkach stosunkowo niskiego poziomu kondensacji chmur, jest to całkiem prawdopodobne.

Prognoza sił i aktywności burz dla Polski na wtorek i noc z wtorku na środę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

burze gradowe, 10 sierpnia 2021

Podczas burz możliwe są porywy wiatru do 80-100 km/h, powodując liczne szkody i zmuszając strażaków do interwencji. Ponadto nie wykluczamy opadów gradu o średnicy 3-4 cm, a nawet 5 cm.

Burze najmniej prawdopodobne są dziś w południowej części kraju z uwagi na niższą energię dostępną drogą konwekcyjną. Warunki na tym obszarze pogorszy również duże zachmurzenie, utrudniając dzienne nagrzewanie planetarnej warstwy granicznej. Na tym obszarze nie można jednak wykluczyć porywów wiatru powyżej 70 km/h i umiarkowanej aktywności elektrycznej.

Prognoza burz na wtorek (IMGW-PIB)

pogoda. burze we wtorek

Pierwszych burz spodziewamy się około południa, ale to właśnie w godzinach popołudniowych i wieczornych spodziewamy się szczytu aktywności burzowej. Należy uwzględnić, że wtorkowe burze cechować mają się dużą lokalnością, prowadząc miejscami punktowo do dużych szkód. Strefa burz przemieszczać ma się dziś z zachodu na wschód kraju. Pomiędzy 13 a 17 burze niewykluczone są w rejonie Warszawy, a nawet w samej stolicy Polski.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I SILNYCH, LECZ MIEJSCOWYCH BURZ TUTAJ