Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze będą dziś groźne miejscami nad Polską. Wiemy, gdzie pogoda okaże się niebezpiecznaGroźne burze lokalnie powodować mogą dziś szkody. Wiemy, gdzie pogoda okaże się dynamiczna w piątek. Sprawdzamy najnowsze prognozy modeli na kolejne godziny

W piątek Polska znajdzie się pod wpływem zatoki niżowej oraz nasuwającej się znad Niemiec strefy chłodnego frontu atmosferycznego. Dodatkowo przed frontem szerokim strumieniem ma postępować napływ ciepłego polarno-morskiego z południowego – zachodu Europy z przewagą pogodnej oraz słonecznej aury. Jednak zachodzie i północy będzie postępować wzrost zachmurzenie i rozwiną się konwekcyjne opady deszczu z lokalnymi burzami. Podczas nadchodzącej nocy chłodny front atmosferycznymi z opadami i burzami będzie przemieszczać się dalej na wschód, nad regiony środkowe, południowe, środkowo-wschodnie oraz północno – wschodnie, z kolei od województw zachodnich zaczną postępować rozpogodzenia. Przewiduje się jednak, że aktywność burzowa po zachodzie słońca będzie niższa niż dziennej konwekcji. Jednak i tak zalecamy zachować ostrożność, gdyż każda burza niesie zagrożenie ze strony występujących wyładowań atmosferycznych.

Groźne zjawiska miejscami w Polsce. Mogą spowodować punktowo podtopienia

Dzisiejszy dzień przyniesie burze głównie na zachodzie i północnym zachodzie kraju. Zjawiskami towarzyszącymi okażą się opady deszczu do 20 mm, gdzieniegdzie do około 30 mm i porywisty wiatr osiągający do 70-80 km/h. W zasięgu komórek pojawić może się grad o średnicy 1-2 cm. Chmury burzowe tworzyć mają się zarówno przed chłodnym frontem, jak i też na jego linii, co wymusi pionowe ruchy wstępujące. Już dziś od godzin porannych na krańcach północno-zachodnich kraju zaznacza się strefa chłodnego frontu. Aczkolwiek większa aktywność burzowa spodziewana jest od godzin okołopołudniowych. Strefa frontowa wraz z burzami i opadami powoli przesuwać ma się na wschód i nad ranem zbliży się do wschodniej części naszego kraju.

Prognoza konwekcyjna na 30 czerwca 2023 r. (IMGW-PIB) dla Polski

burze w Polsce
Zjawiska konwekcyjne dziś w wielu regionach Polski, lokalnie będą to groźne burze

Prognoza konwekcyjna na 30 czerwca 2023 r. według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

burze dziś w kraju
Groźne burze dziś nad Polską, 30 czerwca 2023

Zjawiska konwekcyjne również w nocy na obszarze Polski

W nocy ośrodki konwekcyjne możliwe będą na przeważającym obszarze kraju, w strefie przemieszczającego się na wschód chłodnego frontu atmosferycznego. W czasie burz prognozuje się opady deszczu do 15 mm, a w obszarze „1” lokalnie do 20 mm. Porywy wiatru na ogół nie powinny przekraczać 60 km/h, tylko początkowo w obszarze od Zatoki Gdańskiej po Śląsk mogą osiągać do 70 km/h. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że burze będą występować przez całą noc, ale na przeważającym obszarze największa ich intensywność będzie przypadać na pierwsze godziny nocy, tylko na południu będą równie aktywne w drugiej połowie nocy – informuje IMGW-PIB w swojej prognozie.

Prognoza konwekcyjna na noc (IMGW-PIB) dla Polski

groźne burze i zjawiska konwekcyjne nad Polską
Wyładowania w Polsce również w nocy

Z uwagi na dużą lokalność zjawisk konwekcyjnych, zalecamy śledzić dane radarowe i detektory wyładowań.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz