Burze o dużej gwałtowności są możliwe w czwartek. Gradobicia, zalania i liczne wyładowania atmosferyczne

Burze wystąpią w Boże Ciało na obszarze Polski. Spodziewane gradobicia, zalania i liczne wyładowania atmosferyczne.

Chmury Cumulonimbus w czwartek okażą się szczególnie groźne na obszarze południowej i wschodniej Polski

W czwartek Polska jest podzielona pogodowo. Szczególnie na północy kraju zalega chłodniejsza masa polarno morska. Natomiast na południu, centrum i wschodzie znajduje się cieplejsza polarno morska. W ciągu dnia dodatkowo uchwiejniać ma się powietrze zalegające głównie w południowej i wschodniej części kraju. Rozwój konwekcji zajdzie na lokalnych strefach zbieżności wiatru oraz w obrębie płytkiego niżu wędrującego przez południe na wschód. Na skale synoptyczną, wspomaganie rozwoju konwekcji zapewni niewielki wir niżowy.

Prognoza burzowa na czwartek według IMGW-PIB

dynamiczna pogoda

Komórki konwekcyjne będą najgroźniejsze na południu. Realne superkomórki burzowe

Najgroźniejsze burze są dziś prognozowane w południowej części kraju. Będą o natężeniu przeważnie umiarkowanym, miejscami i okresami silnym. Energia dostępna drogą konwekcyjną sięgnie 1000 J/kg i więcej. Zaznaczy się całkiem spora zawartość wody opadowej w umownym pionowym słupie powietrze, sięgając 27 mm – 34 mm. Przepływ nie będzie bardzo silny, ale i tak nasilony wiatr na różnych wysokościach izobarycznych spowoduje uformowanie się dobrze zorganizowanych układów wielokomórkowych i superkomórek burzowych. Pionowe ścianie wiatru sięgnie 15-20 m/s, natomiast skręt wiatru wraz z jego przyspieszeniem do 200 m2/s2

Prognoza burzowa na noc z czwartku na piątek według IMGW-PIB

silne burze w kraju

Z uwagi na wysoką zawartość wody w napływającym powietrzu, burzom towarzyszyć będą ulewne opady deszczu – chwilowe ich natężenie sięgać może około 15 mm/10 min, całkowita wysokość natomiast 35 mm. Taka ilość deszczu może prowadzić do lokalnych podtopień, zwłaszcza na obszarach zurbanizowanych. Wieczorem utrzymana może być zwiększona aktywność burzowa. Niemniej początkowo natężenie burz może być zbliżone do wartości popołudniowych – natężenie opadów sięgać może 10 mm/10 min, możliwe są też porywy do 80 km/h, choć prawdopodobieństwo ich jest niższe niż popołudniu. Nie można wykluczyć też lokalnych opadów gradu do 2 cm.
W drugiej połowie nocy możliwość burz jest już niska, ale nadal miejscami, zwłaszcza w rejonach podgórskich, spodziewać się można okresami silnych opadów deszczu – informuje IMGW-PIB.

Prognoza burzowa na czwartek i noc z czwartku na piątek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

burze w polsce, 16 czerwca 2022

Pogoda w czwartek groźna. Wystąpią klastry wielokomórkowe i superkomórki burzowe

Pierwsze burze mogą uformować się w południowo-zachodniej części kraju. Inicjacja konwekcji zajdzie najprawdopodobniej od woj. dolnośląskiego. Z biegiem godzin chmury burzowe będą migrować na wschód. Burze miejscami możliwe są również w centrum kraju i lokalnie mogą powodować szkody. Warunki okażą się tyle korzystne, iż realne jest pojawienie się klastrów wielokomórkowych i burz zawierających rotujący prąd wstępujący. Aktywność elektryczna ma być umiarkowana, okresami silna. Strefa burzowa przesuwać ma się z zachodu na wschód, południowy-wschód.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ NA OBSZARZE POLSKI