Burze i nawałnice mkną do Polski. 15 tysięcy wyładowań na godzinę. Front burzowy aktywował się na zachodzie

O tym, że front atmosferyczny zbliża się do Polski pisaliśmy już w porannych prognozach pogody dla Polski. Jednak, że burze przed frontem będą aż tak silne, jak te zbliżające się do kraju z zachodu to nie przypuszczaliśmy. Obecnie w Niemczech obserwujemy nawałnice. Zjawiska konwekcyjne są naprawdę silne.

Burze i nawałnice na zachodzie. Czym spowodowane?

W naszym kraju obecny jest już front atmosferyczny o charakterze ciepłym. Nie jest to jednak front bardzo aktywny powodujący burze i nawałnice. Dużo groźniejsza sytuacja występuje na froncie chłodnym, który sunie kilkaset kilometrów za nim.

Burze i nawałnice na froncie chłodnym
Burze i nawałnice na zachodzie na froncie chłodnym

Widzimy dokładnie, że front chłodny dogania front ciepły co prowadziło będzie do procesu okluzji (więcej w słowniku meteorologicznym). Powyżej significant dla Polski na godziny wczesno popołudniowe. Widać na nim oba opisywane fronty atmosferyczne. To jednak co pod kątem burz interesujące jest w tej mapie najbardziej to linia zbieżności, która widoczna jest we wschodnich Niemczech. Spójrzcie gdzie jest ona umiejscowiona na mapie. A teraz spójrzcie na poniższy zrzut ekranu z obrazu satelitarnego na żywo (sat24.com).

Burze i nawałnice na linii zbieżności wiatru
Burze na zachodzie idealnie na linii zbieżności

Linię burz, która w bardzo szybkim tempie umacnia się w Niemczech zaznaczyłem czarną kreską. Widać, że prognozy położenia frontu i linii zbieżności trafiają idealnie. Front i przedfrontowa linia zbieżności są nieco opóźnione w czasie. Jednak to dobrze dla potencjalnego piękna zjawisk burzowych. Burze nocą, po pierwsze dojdą do Polski osłabione, po drugie są efektowne.

Burze i nawałnice w Niemczech. Możliwe superkomórki

Bacznie obserwuję detektory wyładowań i obrazy satelitarne. W chwili obecnej u naszych zachodnich sąsiadów burze są bardzo silne. Lokalnie bardzo prawdopodobne są superkomórki burzowe. Ponieważ linia zbieżności wiatru jest silna, prądy wstępujące w chmurach burzowych mogą przyczyniać się do wysokiego wypiętrzania się wierzchołków chmur burzowych. Dlatego też burze mogą generować opady większego gradu. Do tego cała linia burz jest bardzo aktywna elektrycznie.

Aktywne elektrycznie burze w Niemczech
Burze nad Niemcami są bardzo aktywne elektrycznie

Powyżej skan z detekcji wyładowań atmosferycznych. Podczas gdy w poprzedniej godzinie w Niemczech padło niecałe 7 tysięcy wyładowań, tak między godziną 15, a 16 było to już ponad 15 tysięcy wyładowań typu doziemnego. Jednak mówimy tu wyłącznie o wyładowaniach CG typu chmura-powierzchnia ziemi. Pamiętajmy, że w burzy występuje przynajmniej drugie tyle wyładowań CC czyli wewnątrz chmurowych. Pokazuje to, że to bardzo aktywna linia burz. Jeśli już wspomniałem o linii, to w tak dobrze uformowanej strukturze liniowej na pewno sporym zagrożeniem jest mocne uderzenie wiatru na czele układu burzowego. Lokalnie przed tymi burzami z pewnością wieje z prędkością powyżej 100 km/h.

Niespokojny wieczór w Polsce?

Zjawiska burzowe wraz z frontem i przedfrontową linią zbieżności wiatru przesuwają się na wschód. Obecnie burze minęły już Berlin i dalej, dość szybko przemieszczają się ku naszej zachodniej granicy. W najbliższym czasie burzami zagrożone są miejscowości na linii Gryfino, Kostrzyn nad Odrą, Frankfurt nad Odrą. Na tym odcinku burze mogą być bardzo silne. W kolejnych godzinach komórki konwekcyjne (jeszcze nie wiemy o jakiej sile, przemieszczą się w głąb Pomorza Zachodniego, lubuskiego, a następnie, wieczorem możliwe również, że Wielkopolski.

Burze nad Polską. Ostrzeżenia IMGW na wieczór i noc
Burze nad Polską. Ostrzeżenia IMGW na wieczór i noc

W związku ze zbliżającą się do Polski możliwe groźną pogodą pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali stosowne ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami na kolejne godziny. Widać, że mapa ostrzeżeń dobrze pokrywa się z tym co obecnie dzieje się w pogodzie na zachód od Polski. W kolejnych godzinach, pod wieczór sytuację z burzami nad Polską przybliży Wam pewnie Arek. Spokojnego, bezpiecznego popołudnia.