Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze i nawałnice już nad Polską. Stan na godzinę 17:45

Burze nad Polską. Nawałnice

Zgodnie z poranną prognozą konwekcyjną, mamy popołudnie i burze już powstają zarówno w Polsce, jak i tuż za naszą południową granicą.

Burze nad Polską w środę 29.06. Stan na godzinę 17:45

Sprawdźmy zatem gdzie obecnie występują burze i czy są one już groźne. Oto skan radarowy z portalu Awiacja IMGW na godzinę 17:15.

Burze i nawałnice nad Polską. Stan na godzinę 17:15

Widać, że do rozwoju silnych ośrodków konwekcyjnych doszło obecnie na południu Małopolski i Śląska. Z pewnością spory wpływ na to ma orografia terenu. Na obszarach podgórskich cząstka powietrza ma dużo łatwiej przebić się przez warstwy hamujące konwekcję, które są zupełnie normalne przy tak silnym upale jaki panuje dziś nad krajem. Silne burze pulsacyjne przechodzą obecnie w okolicach Rabki Zdroju, Żywca i na obszarach na południe od Wadowic i Bielsko Białej. Analizując siłę rdzeni tych komórek jestem pewien, że burze te przynoszą opady nie tylko nawalnego deszczu, lecz również gradu do 3-4 cm średnicy. Jak duże szkody mogą wywoływać burze w tym regionie pokazała wczorajsza nawałnica. Silna burza przeszła wczoraj nad Kędzierzynem Koźlem. Miasto zostało dosłownie zalane podczas kilkunastominutowego opadu.

Niespokojnie również w kolejnych godzinach na południu kraju

W porannej prognozie konwekcyjnej pisałem o trudnej sytuacji prognostycznej dla południowo zachodniej Polski. Mamy godzinę 17:45 i sytuacja zaczyna się klarować. Wygląda na to, że zachmurzenie frontowe i związane z nocnymi burzami ustąpiło w Czechach wystarczająco wcześnie, by podnieść energię dostępną konwekcyjnie. W związku z tym za naszą południową granicą dochodzi do silnego rozwoju konwekcji.

Mnóstwo wyładowań atmosferycznych w Czechach

Burze w Czechach nabierają mocy z każdym kwadransem. Wiele wskazuje na to, że powstają na płytkim niżu, który rozwinął się na zafalowaniu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie ze scenariuszem, to burze te utworzą pod wieczór większy układ konwekcyjny. Prawdopodobnie dotrą do Polski już jako dość rozległy układ MCS. W układ ten mogą być wbudowane superkomórki burzowe. Burze mogą rozwijać się również przed opisywanym układem. Sytuacja wyklaruje się w przeciągu godziny, dwóch i z pewnością odpowiednie ostrzeżeni wydamy w wieczornej prognozie pogody na noc z środy na czwartek. Na ten moment szczególną ostrożność radzimy zachować mieszkańcom południowych regionów Dolnego Śląska. W nocy niebezpieczna pogoda występować może na całym południu i południowym zachodzie. Prawdopodobnie, w przypadku powstania układu MCS napiszemy dla Was nocny wpis, w którym ostrzeżemy regiony szczególnie zagrożone.

Podsumowując, obecnie groźne komórki powstały na południu Małopolski i Śląska. Burze to lokalnie przyjmują formę nawałnic niosąc nawalne opady deszczu i gradobicia. W kolejnych godzinach groźnie zrobi się na Dolnym Śląsku. Prawdopodobnie większy układ, może nawet w formie MCS w nocy przemierzy Polską południowo zachodnią, a w drugiej części nocy nawet i zachodnią. Zachowajmy ostrożność.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk