Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze i nawałnice uderzą w Polskę. Sprawdź gdzie pogoda będzie groźna

Burze i nawałnice jutro nad Polską

Poniedziałek przyniósł nam względny spokój w pogodzie nad Polską. Burze, lokalnie groźne pojawiać zaczną się wieczorem w Niemczech i nie wykluczone, że w porze nocnej dotrą do Polski. Jednak naprawdę groźna pogoda szykuje się w dniu jutrzejszym na terenie naszego kraju. Sprawdź gdzie burze jutro będą silne.

Burze nad Polską. Przyczyna głębokiej konwekcji

We wtorek nad Polską przemieszczał będzie się aktywny front atmosferyczny. Dobrze widać go na mapie synoptycznej Europy na dzień jutrzejszy.

Burze i nawałnice we wtorek nad Polską. Aktywny front atmosferyczny
Burze w Polsce na froncie atmosferycznym

Przez kraj przemieszczały będą się jutro dwa fronty atmosferyczne. Pierwszy z nich będzie dość aktywny i to właśnie przed nim wystąpią silne burze i nawałnice w kraju. W godzinach wczesno popołudniowych front znajdzie się nad pasem centralnym Polski. Na wschód od frontu wciąż zalegało będzie gorące, zwrotnikowe powietrze z południa kontynentu. Masa powietrza zasobna będzie w wilgoć i dość chwiejna. Doprowadzi to do silnej, głębokiej konwekcji we wschodniej, a przede wszystkim południowo wschodniej Polsce.

Burze we wtorek. Gdzie będzie najgroźniej

Obecnie pozostała prawie doba do powstania nad Polską silniejszych zjawisk konwekcyjnych. W związku z tym można tylko w przybliżeniu określać gdzie burze jutro będą silne. Wszystko wskazuje na to, że podczas najlepszej pory doby do powstawania silniejszych burz, front atmosferyczny znajdował będzie się na południowym wschodzie kraju. W związku z tym to prawdopodobnie na południu i południowym wschodzie burze we wtorek będą najsilniejsze. Poniżej ostrzeżenia IMGW na jutrzejszy dzień.

Burze we wtorek nad Polską. Ostrzeżenia IMGW
Ostrzeżenia meteo na wotrek. Burze nad Polską

Burze jutro będą możliwe w całej wschodniej połowie Polski. Wspominałem, że najsilniejszych zjawisk spodziewamy się na południu. Jednak również w centrum i na wschodzie zjawiska konwekcyjne mogą być we wtorek groźne. Podczas gdy burze na zachodzie możliwe są w nocy z poniedziałku na wtorek, tak we wtorkowy dzień i wieczór pogoda na zachodzie kraju będzie raczej spokojna. Oczywiście szczegóły dotyczące jutrzejszych zjawisk burzowych w jutrzejszej prognozie konwekcyjnej, którą opublikujemy rano na portalu.

Jakie zjawiska pogodowe przyniosą jutrzejsze nawałnice?

Największym zagrożeniem podczas jutrzejszych burz będą nawalne opady deszczu. Co nawalny deszcz w połączeniu z silnym wiatrem może poczynić w terenach miejskich pokazała superkomórka burzowa z północnych regionów Krakowa z soboty.

Nawałnice, które pojawia się we wtorek nad Polską również przynosić mogą silne uderzenia wiatru związane ze zjawiskiem downburst. W Polsce południowo wschodniej dojdzie prawdopodobnie do rozwoju kilku superkomórek burzowych. W przypadku ich przechodzenia możliwy będzie opad gradu do 5cm. Jednak tak jak pisałem, dziś to tylko wstępne ostrzeżenia pogodowe. Pamiętajcie by sprawdzać gdzie jest burza na naszym radarze burz i opadów. Dodatkowo niewykluczone jest, że silniejsze zjawiska burzowe pojawią się dziś w nocy na zachodzie kraju.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk