Burze i nawałnice przez tydzień w Polsce. Lokalnie 100 mm deszczu. Groźne oblicze lata do końca maja

Maj jak do tej pory serwuje nam dość nudną i spokojną pogodę. Większość dotychczasowych dni miesiąca spędziliśmy pod niżem. Ostatnia dekada miesiąca zmieni wszystko. Do kraju już w weekend wkraczają burze i nawałnice. Oczywiście to zjawiska lokalne, ale pogoda w wielu regionach Polski zrobi się w tym tygodniu niebezpieczna. Zapraszam na szczegóły.

Burze i nawałnice w Europie. Czym będą spowodowane?

Spokojna, a nawet „nudna” pogoda, o której pisałem powyżej, spowodowana była rozbudową silnego wyżu w naszym regionie. Antycyklon, jak sama nazwa wskazuje, skutecznie blokował wędrówkę atlantyckich niżów do centru, na wschód i południe kontynentu. Sytuacja w ostatnich dniach uległa znacznym zmianom.

Sytuacja synoptyczna. Burze i nawałnice pojawią się w Europie
Zmiany sytuacji synoptycznej. Burze licznie pojawią się w Europie

Widzimy, że wyż odsunął się daleko na wschód jednocześnie słabnąć. Otwiera to drogę dla zachodniej cyrkulacji strefowej. Oznacza to liczne niże, które wraz z frontami atmosferycznymi docierają w głąb kontynentu, w tym również do Polski. Przynosi to liczne burze, już w weekend. W przyszłym tygodniu lokalnie pojawiać zaczną się nawałnice. Do tego należy dodać zmianę napływu mas powietrza do wielu regionów Europy. Przez wiele dni większość kontynentu pozostawała pod wpływem chłodnych mas powietrza z północy. Od kilka dni coraz śmielej nad kontynent napływają gorące, zwrotnikowe masy powietrza z kierunków południowych.

Gorące i wilgotne powietrze z południa przyniesie burze
Gorące masy powietrza napływają z południa. Burze będą miały dobre warunki do rozwoju

Ponieważ zwrotnikowe powietrze z południa jest nie tylko gorące, ale i zasobne w wilgoć, to burze wspomagane przez niże będą miały doskonałe warunki do rozwoju w najbliższych kilkunastu dniach.

Silne burze w Europie przechodziły będą dzień w dzień do końca maja

W kolejne części wpisu zajmę się pogodą i burzami w naszym kraju. Jednak teraz zostańmy jeszcze w Europie, ponieważ na naszym kontynencie pogoda zacznie być naprawdę niespokojna. Podczas gdy jeszcze w weekend, burze będą jeszcze dość wiosenne i niezbyt gwałtowne, to w nadchodzącym tygodniu spodziewamy się wielu groźnych zjawisk pogodowych na kontynencie.

Burze w Europie w przyszłym tygodniu będą bardzo silne

W niedzielę pogodę w regionie psuł będzie niż z centrum nad Niemcami. Ponieważ niż nie będzie bardzo aktywny, burze nie będą niszcząco silne. Będą to najczęściej zjawiska o zasięgu bardzo lokalnym, choć przyznać należy, że komórek konwekcyjnych w regionie w niedzielę będzie naprawdę dużo. Poniżej mapa z prognozą opadów dla naszych zachodnich sąsiadów. Widzimy tu centrum niżu blisko naszej zachodniej granicy. Na mapie widzimy prawdziwy wysyp komórek konwekcyjnych.

Burze w regionie w niedzielę 19 maja
Burze w regionie w niedzielę 19 maja

W nadchodzącym tygodniu uwagę należy zwrócić na niż, który powstanie na północy Włoch. Niż z każdym dniem wędrował będzie przez Europę w naszym kierunku. Ośrodek niskiego ciśnienia będzie katalizatorem do powstawania silnych burz. Ponieważ nad południową i centralną Europą zalegały będą ciepłe, zasobne w wilgoć masy powietrza, warunki do powstawania głębokiej, dobrze zorganizowanej konwekcji będą doskonałe. Poniżej mapa z prognozą opadów dla północy Włoch oraz Bałkanów na początek przyszłego tygodnia.

Silne opady na południu Europy
Prognoza opadów dla południa Europy na początek tygodnia

W większości są to opady pochodzenia konwekcyjnego. Burze we Włoszech, na Słowenii, czy na Węgrzech mogą być w przyszłym tygodniu niszcząco silne. Powstaną tu liczne superkomórki niosące duży grad. Niż będzie ośrodkiem bardzo aktywnym, dlatego spodziewamy się licznych ulew na południu Europy. Lokalnie w przeciągu przyszłego tygodnia w wielu regionach z pewnością spadnie ponad 100 mm wody. To oczywiście dobrze. Wody w lecie przyrodzie nigdy brak. Przeczytaj również: Morderczy upał na południu. Sprawdź jak gorąco zrobi się w Polsce

Groźne zjawiska pogodowe również w Polsce

Szkoda tylko, że większość tej wody pochodziła będzie z gwałtownych, krótkotrwałych opadów konwekcyjnych. Jak wiemy taki rodzaj opadów przyczyni się prędzej do powodzi błyskawicznej, niż do porządnego dostarczenia wilgoci również do głębszych warstw ziemi. No, ale nie narzekajmy. Lepiej, że opady są, niż miałoby ich nie być. O tym, że w kraju grzmiało będzie w niedzielę, pisałem już kilkukrotnie. Odsyłam do innych wpisów na stronie. Kwestią czasu jest również, gdy Arek nie powstrzyma swej burzowe weny i również napiszę dla Was prognozę konwekcyjną na dzisiejszy dzień. Tutaj tylko powtórzę. W niedzielę nad Polską przechodzić będą burze. Najwięcej na południu i zachodzie Polski, choć po południu chmury burzowe pojawią się również w centrum i na wschodzie kraju. W centrum, po południu burze mogą być groźne.

Silne burze w połowie tygodnia w Polsce
Silne burze od połowy tygodnia w Polsce

Zjawiska burzowe w niedzielę nie powinny być bardzo groźne. Pogoda stanie się groźna w Polsce od połowy tygodnia. Wtedy to w nasz region dotrze wspominany niż. Pierwsze, bardzo silne burze prawdopodobnie pojawią się na południu Polski w środę. Spodziewamy się nawet superkomórek burzowych niosących grad. Należy ostrzec, że prócz bliskości niżu, dużego zasobu wilgoci, w regionie panowały będą doskonałe warunki wiatrowe. Oznacza to, że burze będą mogły organizować się w bardziej rozległe, silniejsze struktury konwekcyjne. Groźna pogoda panowała będzie w Polsce również w przyszły czwartek i piątek. Lokalnie zjawiska burzowe w drugiej połowie przyszłego tygodnia będą bardzo groźne. Kto wie, może nawet niszczące. Do tego okresu pozostało jeszcze jednak sporo czasu. Na ten moment ostrzegam. Na dokładne prognozy przyjdzie jeszcze czas. Tymczasem życzę Wam spokojnej niedzieli i udanego przyszłego tygodnia.