Burze i silny wiatr. Ostrzeżenia meteo dla większości regionów Polski

Polska od kilku dni znajduje się pod wpływem strefowej cyrkulacji powietrza. Co za tym idzie nad nasz kraj co kilkadziesiąt godzin nacierają z zachodu aktywne niże pochodzenia atlantyckiego.

Ni inaczej będzie w przeciągu kilkunastu najbliższych godzin. Już dzisiejszego wieczora i w nocy nad Polskę północną i zachodnią wedrze się strefa silnych, miejscowo bardzo silnych porywów wiatru.

Powyższa grafika obrazuje siłę wiatru na godzinę 22 UTC. Widać, że na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, W Wielkopolsce i na Pomorzu zachodnim wiało będzie do 80 km/h. Nad samym morzem porywy oczywiście będą silniejsze.

Strefa wiatru z każdą godziną przemieszczała się będzie w głąb kraju, by już w drugiej części nocy dotrzeć nad województwa wschodnie. Nad ranem silnie wiało będzie już także w łódzkim, świętokrzyskim, czy lubelskim.

Co gorsza, w zasięgu oddziaływania niżu powstaną dobre warunki do powstawania, organizacji i trwania struktur konwekcyjnych, w tym burz. Jak łatwo się domyślać, podczas przechodzenia ośrodków burzowych siła wiatru może być znacząco wyższa. Punktowo wiatr znów może przekraczać 100km/h.

W związku z tym apelujemy o zachowanie ostrożności w przeciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. Prosimy o zabezpieczenie rzeczy pozostawionych na wolnej przestrzeni, w ogródkach, czy na balkonach bloków mieszkalnych. W miarę możliwości nie pozostawiajmy aut pod drzewami.

W sobotę wichura przeniesie się nad wschodnie dzielnice kraju. O tym będziemy oczywiście informowali w najbliższych wpisach.