Burze w sobotę, a potem w niedzielę oraz w poniedziałek nad Polską.
Intensywne opady w kraju i nieliczne burze
W sobotę zaznacza się słabogradientowy obszar lekko obniżonego ciśnienia. Na południu i wschodzie będzie odsuwająca się strefa frontu okluzji i migrującego płytkiego niżu. Dodatkowo z północnego-zachodu napływa nad przeważający obszar chłodniejsza masa powietrza polarno-morskiego o miejscami równowadze warunkowo chwiejnej.
Wyładowania atmosferyczne w ciągu ostatnich 120 minut wskazują na burze w woj. podkarpackim
Dziś prognozowane jest na ogół zachmurzenie umiarkowane okresami duże. Głównie na południu i południowym wschodzie opady deszczu, gdzieniegdzie występować będą burze. Natomiast po południu słabe opady deszczu prawdopodobne również na Pomorzu. Prognozowana wysokość opadów w kolejnych godzinach na południu i południowym wschodzie od 10 mm do 35 mm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od około 17°C lokalnie na południu i południowym wschodzie, około 24°C na północy do 25°C, 27°C w centrum i na zachodzie. Niższe wartości w obszarach podgórskich Karpat 14°C. Wiatr będzie słaby, na południu i wschodzie okresami umiarkowany, porywisty, przeważnie północny i północno-zachodni. Tylko w czasie burz porywy do 60 km/h.
Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych według ESSL
W sobotę już od godzin porannych burze lokalnie możliwe na krańcach południowo-wschodnich kraju, gdzie aurę kształtować ma jeszcze płytki niż wędrujący z zachodu na wschód. Natomiast w tej części kraju pokłady energii chwiejności rzędu 800-1400 J/kg oraz wilgoci w powietrzu (TPW ok. 30 mm) powinny przyczynić się do formowania się komórek konwekcyjnych, które nieść mogą opady do około 30-35 mm. Porywy wiatru w burzach nie powinny dziś stanowić istotnego zagrożenia i nie powinny być wyższe niż 50-60 km/h.
Polecamy: Upał do 42-44 stopni wedrze się za kilka dni na południe Europy
Prognoza sytuacji barycznej na 4.08.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Intensywniejsze zjawiska o charakterze konwekcyjnym nad Polską w niedzielę
Zdecydowanie groźniejsze burze prognozowane są niedzielę i powinny wystąpić w zachodniej oraz centralnej części Polski. Ich rozwój będzie związany z przechodzącym frontem chłodnym i poprzedzającą go linią zbieżności wiatru. Front ten związany będzie z niżem lokującym się nad południową częścią Skandynawii. Spodziewamy się, że aktywność elektryczna okaże się słaba i umiarkowana. Prognozowana wysokość opadów do 20-30 mm, miejscami porywy wiatru do 65 km/h i grad.
Prognoza burzowa na niedzielę (IMGW-PIB) dla Polski
Prognoza burzowa na okres od niedzieli do poniedziałku według ESSL dla Europy
Źródło: Fanipogody.pl, essl.org, IMGW-PIB, blitzortung.org