Burze: Liczne zalążki trąb powietrznych tworzą się na wschodzie Polski

Dzisiejszy dzień przynosi kolejne zjawiska burzowe. Obecnie burze obserwowane są na obszarze województwa lubelskiego, ale także na Mazowszu i Podkarpaciu oraz Podlasiu. Przybierają one postać zarówno pojedynczych komórek burzowych, jak i też struktur wielokomórkowych. Punktowo mamy do czynienia ze zjawiskiem training storms, który prowadzić może do podtopień. Nasi Czytelnicy raportują liczne przypadki zalążków trąb powietrznych.

Ponownie jak w ostatnich dniach warunki pojawiają się lejki kondensacyjne. Sprzyja im bardzo wilgotna, planetarna warstwa graniczna, niski poziom kondensacji chmur i silniejsze przyspieszanie prądów wstępujących w chmurach Cumulonimbus.

Obserwujcie uważnie niebo na obszarze wschodniej Polski, tutaj możliwe są kolejne lejki kondensacyjne. Mogą one pojawić się także na Ziemi Świętokrzyskiej oraz na Mazowszu.

Do końca dnia prawdopodobne są 1-2 przypadki trąb powietrznych. W pasie od Mazowsza po Ziemię Świętokrzyską głównie związane z mezocyklonami superkomórek burzowych, natomiast na wschodzie pod postacią landspout, więc słabsze i nieco krótsze, za które nie powinien być odpowiedzialny mezocyklon.

Burze zaczną zanikać pod wieczór, natomiast wyładowania przestaną być notowane dopiero w nocy.

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD IMGW-PIB

Zdjęcia naszych Czytelników

Arkadiusz Lachawiec, okolice Turobina, Funnel Cloud pod chmurą Cumulonimbus


Patryk Grzesiak, powiat krasnostawski
Patryk Grzesiak, powiat krasnostawski
Sławek Swatkowski funnel cloud okolice Izbicy
Józef Traczykiewicz, gmina Sułów
Milena Wawszczak, okolice Izbicy
Widok z Polichny na Janów Lubelski, chmura szelfowa, Marta Golec

BIEŻĄCE POŁOŻENIE CHMUR I OPADÓW ORAZ BURZ PONIŻEJ

Dodaj komentarz