Burze. We wtorek przez naszą część Europy przemieszcza się płytka, ale aktywna zatoka niżowa związana z niżem ulokowanym nad Morzem Północnym. Od zachodu, przez centrum na wschód kraju przesuwa się front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Do naszej części Starego Kontynentu dociera umiarkowanie ciepłe, ale wilgotne powietrze polarno morskie. Przed strefę frontową oraz na linii frontu pojawiło się więcej wilgoci, wystąpiła też większa energia dostępna drogą konwekcyjną. Niektóre z burz są już gwałtowne od godzin południowych oraz powodują spore szkody. Wieczorem nad dzielnice zachodnie wkroczy wtórny front chłodny, na którym mogą pojawić się następne komórki burzowe. Jednak o niższym natężeniu, niż we wschodniej części kraju.
Burze. Silne zjawiska burzowe nad Polską. Są superkomórki burzowe i QLCS w centralnej Polsce zmierzający na wschód
Chmury burzowe zaczęły powstawać we wtorek już od godzin południowych. Szczyt aktywności burzowej przypadnie przedział godzinowy pomiędzy 16 a 19. Inicjacja zjawisk burzowych zaszła nieco szybciej. Burze utworzyły się nieco szybciej, niż wynikało to z porannych danych pochodzących z modeli numerycznych. Burz nad Polską jest całkiem spora ilość. Niektóre z nich wykazują się znaczną aktywnością elektryczną. Obserwuje się miejscami występowanie groźnych burz superkomórkowych z opadami dużego gradu o średnicy dochodzącej do ok. 3-4 cm, jak i też nawalnymi opadami deszczu. Dane radarowe i zdjęcia satelitarne ukazują, że nad Polską występuje kilka burz wielokomórkowych o różnym stopniu zorganizowania.
Informacje radarowe z polskiej sieci radarów POLRAD, 18:40 dla centralnej i wschodniej części kraju.
Dane z sieci detektorów wyładowań atmosferycznych za okres od 16:40 do 18:40 dla obszaru Polski oraz obszarów przyległych
Burzowo w wielu regionach Polski. Wieczór i noc będzie szczególnie niespokojna na wschodzie
Kilka godzin temu silne burze przeszły przez Warszawę. W samej stolicy Polski aktywne burze, w formie tzw. kolejek konwekcyjnych pojawiły się po godzinie 14. Zanotowano nawalne opady deszczu, spadł również grad o średnicy dochodzącej do 2 cm. Następnie komórki burzowe formujące się do postaci mezoskalowego układu burzowego przesunęły się znad Wielkopolski nad Ziemię Łódzką. Burze o sporym natężeniu, również w formie klastra burzowego widzimy na radarach w północnej części kraju. Podczas burz na tym obszarze występują głównie ulewne opady deszczu i gradu. W czasie burz możliwe są konwekcyjne porywy wiatru do 80-100 km/h, powodując szkody w drzewostanie oraz energetyce.
Prognoza burz na wtorek i noc z wtorku na środę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
Szczególnie groźna strefa burzowa po godzinie 18 we wtorek znajduje się na Ziemi Łódzkiej. Utworzył się tam mezoskalowy układ konwekcyjny w formie liniowej. Można uznać, że na zobrazowaniach radarowych widzimy liniowy układ burzowy, tzw. QLCS. Wykazuje się on dużą aktywnością elektryczną. Na jego trasie możliwe są silne, szkwałowe porywy wiatru powyżej 90-100 km/h. Przed czołem układu tworzą się komórki konwekcyjne, które w najbliższym czasie mogą przekształcić się w superkomórki burzowe. To będą groźne godziny. Szczególnie we wschodniej połowie kraju, gdzie najwyższa aktywność burzowa jest spodziewana wieczorem oraz w pierwszej części nocy. W drugiej części nocy burze powinny zaniknąć w naszej części Europy.
Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)