Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

W nocy przez województwo lubelskie przeszła silna linia szkwału z burzami i gradem


Linia szkwału przechodziła nad Polską w ubiegłym roku. Wpis jest już nieaktualny, ale wciąż łowimy burze, między innymi linie szkwału. Najnowsze informacje o burzach, linii szkwału znajdziesz tutaj. Groźną sytuacje pogodową obserwujemy od dłuższego czasu nad Europejskim Obszarem Synoptycznym. Na froncie polarnym przebiegającym nad Oceanem Atlantyckim w kierunku Europy, w strefie występowania silnego prądu strumieniowego tworzą się układy niskiego ciśnienia. Szczególnie groźne są niże wtórne, które przynoszą wichury w naszej części Starego Kontynentu.

W ciągu ostatnich kilkunastu godzin Polska znalazła się pod wpływem niżu „HEINZ”, który znad Morza Północnego przesunął się nad Danię i dalej południowy Bałtyk. Obserwowane było w centrum układu niskiego ciśnienia bardzo niskie ciśnienie atmosferyczne, w okolicach 980 hPa. Dodatkowo przez Polskę wędrował system frontów atmosferycznych, przynoszących opady różnego typu.

Pomimo niewielkiej chwiejności termodynamicznej wystąpiły korzystne warunki do zainicjowania konwekcji burzowej. Na zobrazowaniach polskiej sieci teledetekcji radarowej obserwowane były burze. Zarówno w formie pojedynczych komórek burzowych, jak i też struktur liniowych z potencjałem do generowania punktowych, bardzo silnych porywów wiatru. Na trasie burz występowały także opady drobnego gradu i miejscami nieco większa aktywność elektryczna. Kluczowym czynnikiem był duży poziomy przepływ mas powietrza, silne pionowe ścinanie wiatru oraz silne wznoszenie mas powietrza i konwergencje wiatru w dolnej troposferze. Istotna okazała się również dywergencja pola wiatru w środkowej troposferze.

Burze w środowisku istotnie wzmożonego przepływu mas powietrza nie są rzadkością, przynoszą linię szkwału, czasami przynoszą nawet trąby powietrzne. Istotnym czynnikiem okazuje się w takiej sytuacji wspomaganie bliskością niżu i wędrówką frontów atmosferycznych. Poniżej nocny SIGNIFICANT IMGW-PIB. Widoczny układ frontów atmosferycznych nad Polską, to właśnie w obrębie frontów dochodziło do rozwoju burz, zwłaszcza chłodnego.

Obszar wyładowań na obszarze Polski w ciągu ostatnich 24 godzin przez sieć detektorów Blitzortung

Wyładowania zarejestrowane na obszarze Mazowsza i Lubelszczyzny podczas nocy z piątku na sobotę

Widoczna wkraczająca od północnego-zachodu struktura liniowa do województwa lubelskiego. Czytelnicy nasi raportowali występowanie opadów gradu, silnego wiatru i całkiem dużej aktywności elektrycznej jak na godziny nocne. Dane z godziny 1:40 czasu lokalnego

Dane radarowe z godziny 2 czasu lokalnego. Widoczna linia szkwału nad północno-zachodnią częścią woj. lubelskiego z burzami. Niewielkie segmenty liniowe związane z formacjami konwekcyjnymi obserwowane były też m.in na Mazowszu i południu woj. lubelskiego.

Linia szkwału wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi i danymi radarowymi podczas nocy z piątku na sobotę

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD, IMGW-PIB widoczna linia szkwału wraz z burzami nad Lubelszczyzną.