W piątek na obszarze województwa lubelskiego możliwe burze

W piątek południowo-wschodnia Polska będzie jeszcze pod wpływem płytkiej zatoki niżowej związanej z niżem znad Morza Czarnego. Przeważający obszar naszego kraju zacznie obejmować rozległa zatoka niżu znad Morza Północnego. Nad zachodnie dzielnice Polski nasuwać ma się front chłodny. Przed frontem może uformować się linia zbieżności, na której utworzyć powinny się burze. Niewielka różnica ciśnienia w naszej części Europy skutkować będzie małym i umiarkowanym przepływem mas powietrza w środkowej i górnej troposferze. Na południowym-wschodzie zaznaczać będzie jeszcze w środkowej troposferze ośrodek górnego niżu znad Ukrainy, wspomóc może on rozwój chmur Cb zwłaszcza na Roztoczu i wschodzie województwa lubelskiego.

W piątek termometry na obszarze województwa lubelskiego pokażą od 21°C do 23°C. Na ogół w regionie pogodnie. Modele jednak przewidują rozwój burz. Największe ryzyko zjawisk burzowych będzie na południu i częściowo województwa lubelskiego.

Rozwój burz na Roztoczu spodziewany jest na godziny południowe. Przeważnie będą to pojedyncze komórki burzowe, bądź niewielkie struktury wielokomórkowe. Podczas burz możliwe silniejsze ulewy do 20 mm, punktowo drobny grad do 1 cm i wiatr do 65 km/h.

Zjawisk burzowych nie można wykluczyć również poza omawianym obszarem, ale jest to dużo niższe ryzyko.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ TUTAJ