Burze mogą wystąpić we wtorek nad Polską. Przyczyni się do tego obecność ośrodek górnego niżu. Gdzie jest burza 19.04.2022?
Burze możliwe dziś nad Polską
Przedłuża się nam ochłodzenie w Polsce. Gdy docierają układy ze wschodu prognozy pogody są bardzo niestabilne. Wynika to ze znacznie mniejszej ilości danych obserwacyjnych, a fachowo mówiąc wejściowych do modeli numerycznych. Musimy spodziewać się znacznej niepewności w prognozach na kolejne dni, kiedy to wędrują do naszego kraju układy niżowe z kolejnymi strefami opadów na zachód. Burze możliwe są dziś na południu i południowym-zachodzie.
Prognoza topografii barycznej dla wysokości 500 hPa na 19.04.2022, 06 UTC dla Polski
Niedawno na krańcu długiej fali górnej wygenerował się niż odcięty, który kształtuje od poniedziałku pogodę w Polsce. Kształtować ma on warunki pogodowe przez kilka najbliższych dni. W zasięgu ośrodka górnego niżu zalega zimna masa powietrza. Najchłodniejsza masa powietrza zalega w środkowej troposferze. Dlatego też skutkuje to stromym pionowym gradientem temperatury pomiędzy dolną a środkową częścią troposfery. W takiej sytuacji, w wielu miejscach naszego kraju będą rozwijać się chmury kłębiaste, przynosząc opady deszczu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej oraz drobnego gradu. Gdzieniegdzie nawet mokrego śniegu. Szczególnie na obszarach wyżej położonych. Burze, jeśli się pojawią dziś, to będą nieliczne. Aktywność elektryczna ma być marginalna.
Bezwzględna topografia baryczna dla wysokości 500 hPa na 19.04.2022, 12 UTC według modelu GFS
Burze możliwe na południu i południowym-zachodzie
Największe prawdopodobieństwo wtorkowych burz będzie w południowej i południowo-zachodniej części Polski. Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowej warstwy granicznej wzrośnie energia dostępna drogą konwekcyjną. W rejonach podgórskich wspomaganie może zapewnić orografia terenu. Będą to jednak słabe burze, którym jednak nie powinny towarzyszyć żadne niebezpieczne zjawiska pogodowe.
Prognoza sil i aktywności burz dla Polski na okres od 19.04.2022, 8:00 CEST do 20.04.2022, 8:00 CEST według Artura Surowieckiego z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
Burze mało aktywne elektrycznie i rozproszone
Burze będą krótkotrwałe. Podstawowym zjawiskiem towarzyszącym wtorkowym burzom okażą się opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a na obszarach wyżej położonych także krupy śnieżnej i śniegu. Najbardziej aktywna konwekcja jest prognozowana w pasie od Pogórza Karpackiego oraz Przedgórze Sudeckie. Rozproszone burze są jednak prawdopodobne w całym pasie Polski południowej i południowo-zachodniej. W czasie przechodzenia ośrodków konwekcyjnych obserwowany może być wzrost prędkości wiatru do 40-55 km/h. Po zachodzie słońca rozproszone i nieliczne burze będą szybo zanikać, gdyż gwałtownie zmniejszać ma się pionowy gradient temperatury, skutkując stabilizacją atmosfery.
BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ W POLSCE
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC