Burze możliwe w piątek nad Polską. W tych regionach opady konwekcyjne do 10 mm, wiatr do 50-60 km/h i wyładowania [POGODA]

W piątek pogodą w kraju steruje płytki ośrodek niżowy oraz towarzyszący mu pofalowany front atmosferyczny, który przemieszcza się znad Bałkanów nad wschodnią część Polski. Nadal utrzyma się napływ powietrza polarnego morskiego, trochę cieplejszego na południowym wschodzie. Niewykluczone są burze.

Prognoza sytuacji barycznej na 28.02.2025 r. według DWD dla Europy i obszarów przyległych według DWD

burze w regionie
Burze możliwe w piątek nad Polską

Polecamy: Śnieżyca sięgnie tych regionów Polski

Zjawiska burzowe możliwe w kraju

Dodatkowo dziś w tylnej części cyklonu Rainer, nad południowo-zachodnią część Polski, postąpi adwekcja chłodniejszego i bardziej niestabilnego powietrze. Dodatkowo wartość wskaźnika LI ma wynieść około -2K, natomiast gradient temperatury w warstwie 850-500hPa wyniesie około 0,7-0,8K/100 m. Energia dostępna drogą konwekcji (CAPE) będzie stosunkowo niska (punktowo do 150-200 J/kg). Dodatkowo warunki kinematyczne będą słabe i konwekcja oraz pojedyncze burze nie będą dobrze zorganizowane oraz na ogół krótkotrwałe.

Prognozowana chwiejność termodynamiczna na 28 lutego 2025, 15:00 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

konwekcja i zjawiska
Burze możliwe w środowisku niewielkiej chwiejności termodynamicznej

Konwekcja i pojedyncze wyładowania z najsilniej rozbudowanych chmur Cb

Zatem Polska znajdzie się dziś w zasięgu płytkiego niżu i płytkiej zatoki niżowej oraz strefy pofalowanego frontu atmosferycznego, jak i też klina podwyższonego ciśnienia nad centralnymi rejonami Europy. Na terytorium kraju oddziaływać będą fronty atmosferyczne, niosące słabe i umiarkowane opady deszczu, w towarzystwie zamgleń i lokalnych mgieł. Na południowym zachodzie niewykluczone są burze. Niemniej jednak, w szczególności od południowych i zachodnich województw, można spodziewać się również przejaśnień i rozpogodzeń. Nad Polską będzie się utrzymywać łagodny, acz wilgotny strumień powietrza o charakterze polarno-morskim. Chłodniejsza masa zaznaczy się w południowo zachodniej części naszego kraju.

Prognozowany stromy pionowy gradient temperatury w środkowej i górnej troposferze na 28 lutego 2025, 15Z według modelu GFS

Stromy pionowy gradient temperatury w Polsce i możliwe burze w chłodniejszej masie

Dlatego w takich warunkach w większości regionów powstaną pojedyncze, słabiej zorganizowane struktury konwekcyjne, jakie przyniosą przelotne opady deszczu, mieszane oraz krupy śnieżnej (w niektórych miejscach tworzące pokrywę na powierzchni ziemi), a w górach śniegu. Miejscami opady konwekcyjne mogą osiągnąć wysokość 5-10 mm. Czasami mogą wystąpić pojedyncze wyładowania atmosferyczne, a podczas burz wiatr będzie silny i porywisty do 50-60 km/h. Prognozy wskazują, że komórki konwekcyjne utworzą się około godzin popołudniowych, a wygasną pod koniec piątkowego wieczoru.

Prognoza burzowa na 28 lutego 2025 (IMGW-PIB) dla Polski

burze w kraju
Burze możliwe w kraju (IMGW-PIB)

Burze w piątek będą słabe

Duże zachmurzenie dominować będzie w ciągu dnia, z większymi przejaśnieniami na zachodzie i południu kraju. Panować ma niżowa pogoda. Dodatkowo prognozowane opady deszczu, a lokalnie na wschodzie oraz w rejonach podgórskich deszcz ze śniegiem. Natomiast w górach oraz w niektórych częściach terenów podgórskich wystąpią opady śniegu. Jednak na południowym wschodzie i północy kraju opady umiarkowane, których akumulacja wyniesie do 10 mm, a na Pomorzu Zachodnim w miejscach do 20 mm. Szczególnie w Bieszczadach przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm. Co więcej na zachodzie i południu oraz południowym zachodzie kraju nie wyklucza się wystąpienia słabych burz. Natomiast na południu oraz podczas burz możliwy opad krupy śnieżnej.

Rekomendujemy: Uderzy koszmarny mróz do -50℃. Uderzenie zimy na dalekim wschodzie.

Dodatkowo w wielu miejscach mgły ograniczające widoczność do 500 m, rano do 200 m. Maksymalna temperatura powietrza wyniesie od 3°C na wschodzie do 9°C na południu. Wiatr będzie słaby, miejscami umiarkowany, z kierunków zachodnich na południu i zachodzie, a na pozostałym obszarze z kierunków północnych, w północno-wschodnich rejonach południowo-wschodni. W czasie burz wiatr porywisty do 50-60 km/h.

Źródło: Fanipogody.pl, dwd.de, wxcharts.com, estofex.org, IMGW-PIB

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC