Polska znajduje się dziś na peryferiach rozległej zatoki niżowej rozciągającej się nad zachodnią częścią Europy. Zasadniczo spory obszar Polski jest w zasięgu wyżu znad Rosji. Z kierunku południowego będzie napływać bardzo ciepłe, typowo letnie powietrze, które zapewni w wielu regionach kraju słoneczne, suche i pogodnie zapowiadające się warunki atmosferyczne. W pierwszych godzinach dnia więcej chmur oraz przelotnych opadów deszczu pojawi się przede wszystkim na północy oraz w rejonach północno-wschodnich, wschodnich, gdzie dodatkowo niewykluczone są burze o niskiej intensywności.
Prognoza sytuacji barycznej na 16.04.2025, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Środa przyniesie przeważnie niewielkie lub umiarkowane zachmurzenie, aczkolwiek na północy i wschodzie okresowo pojawi się więcej chmur oraz przelotne opady deszczu. Dodatkowo na krańcach wschodnich krańcach kraju nie można wykluczyć lokalnych burz, którym może towarzyszyć intensywniejszy deszcz – miejscami do 10 mm. W najcieplejszym momencie dnia od zaledwie 15°C na Suwalszczyźnie do 26-27°C w rejonach południowych i południowo-zachodnich. Zdecydowanie niższe wartości jedynie nad samym Bałtykiem, gdzie miejscami temperatura wyniesie od 10°C do 14°C, gdzie zaznaczyć może się okresami i miejscami bryza morska. Wiatr okaże się przeważnie słaby i umiarkowany. Jednak wielu miejscach, szczególnie na południu i wschodzie, może chwilami przybierać na sile – dominować będzie kierunek południowy i południowo-zachodni, ale z tendencją do zmiany na zachodni w północno-zachodniej części kraju. Aczkolwiek podczas burz porywy mogą dochodzić do 60 km/h, natomiast w najwyższych partiach gór spodziewane są podmuchy sięgające nawet 90 km/h.
Prognoza burzowa na 16 kwietnia 2025 (IMGW-PIB) dla Polski

Warto mieć na uwadze, że w środę na wschodzie kraju mogą pojawić się burze, lecz nie będą to zjawiska o dużym nasileniu. Dlatego w godzinach popołudniowych, w związku z wkroczeniem od zachodu przejaśnieniami oraz obecnością krótkiej zatoki górnej i nieco cieplejszego, wilgotniejszego powietrza nad wschodnią Polską, możliwy będzie rozwój chmur konwekcyjnych, ale o stosunkowo niskiej aktywności.
Konwekcja ma wyrażać się głównie w postaci przelotnych opadów deszczu. Gdzieniegdzie jednak chmury Cumulonimbus mogą osiągnąć na tyle silną rozbudowę pionową, umożliwiający występowanie wyładowań atmosferycznych, choć będą one nieliczne. Towarzyszące tym burzom opady nie powinny przekraczać 10 mm, a wiatr lokalnie może osiągać w porywach do 60 km/h. Niewykluczone są również drobne opady gradu.
W pierwszej fazie konwekcja przyjmie formę pojedynczych komórek, jakie z czasem mogą połączyć się w słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe, odsuwające się dość szybko z południowego zachodu w kierunku północnego wschodu. Największa aktywność rozwoju burz może jednak nastąpić już poza granicami Polski, na wschodzie, czyli na Ukrainie. Powinniśmy mieć również na uwadze możliwość obecność większych ilości chmur warstwowych w ciągu dnia może skutecznie ograniczyć warunki sprzyjające rozwojowi burz i całkowicie przesunąć aktywniejszą konwekcję poza terytorium kraju.
Zobacz: Pogoda w Wielkanoc 2025 zaszokuje
Jednak szczególnie intensywne burze prognozowane są w piątek na południu, centrum i północy oraz miejscami na zachodzie i wschodzie kraju. Niewykluczone, że będą to najsilniejsze burze od początku tegorocznego sezonu burzowego. Już w poniedziałek miniony mieliśmy przedsmak większej aktywności burzowej, ale piątkowe burze będą groźniejsze. Kolejnym dniem z burzami powinna być sobota. Jednak już wkrótce podamy bardziej szczegółowe prognozy na ten okres.
Prognozowana chwiejność termodynamiczna na 18 kwietnia 2025 r., 15Z dla Europy Centralnej, Wschodniej według WRF-ARW

Źródło: Fanipogody.pl, dwd.de, IMGW-PIB, modellzentrale.de,
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC