Burze nad Polską

Zgodnie z prognozami, w dniu dzisiejszym nad krajem po raz kolejny przechodzą liczne burze. Przyjrzyjmy się gdzie obecnie grzmi najmocniej. Przeanalizujemy również sytuację na kolejne godziny.

Na godzinę 13.30 nad Polską możemy wyróżnić dwie strefy, w których powstają burze. Pierwszą strefą jest pas od Pomorza, przez Kujawy po Polskę zachodnią. Tutaj burze powstają w bezpośrednim oddziaływaniu zbieżności wiatru przed słabym frontem atmosferycznym, który w dniu dzisiejszym przemieszcza się przez kraj z zachodu. Grzmi na południe od Trójmiasta, silniejsza burza znajduje się na południe od Chojnic. Również na wschód od Drezdenka obserwujemy dość aktywną elektrycznie burzę.

Drugą strefą burz są burze, które tworzą się w niestabilnej masie rozgrzanego powietrza na południowym wschodzie kraju. Dość rozległa strefa burz ułożonych liniowo rozciąga się od południowej Lubelszczyzny po Bieszczady. Ta burza, mimo groźnego wyglądu na detektorach wyładowań nie powinna przynosić groźnych zjawisk. Największym zagrożeniem jakie ona niesie są obfite, punktowo nawalne opady deszczu.

W kolejnych godzinach dochodziło będzie do intensyfikacji zjawisk burzowych. Burz przybywać będzie w pasie centralnej i północnej części kraju. Związane to będzie z bliskością frontu atmosferycznego i przedfrontowych zbieżności wiatru. Burze rozwijały się będą również na wschodzie i południowym wschodzie. Będą to jednak, podobnie jak w poprzednich dniach izolowane, punktowe i w zasadzie stacjonarne komórki burzowe. Mogą przynosić lokalne podtopienia, jednak ich żywot będzie dość krótki.