Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze nad Polską 12 lipca 2023. Nawałnice wieczorem i w nocy nadal bardzo prawdopodobne

Burze dziś w Polsce. Gdzie jest burza w środę 12 lipca


Dziś z rana wydaliśmy nawet dwa alerty przed silnymi burzami dla Polski na dzisiejszy dzień. Mamy godzinę 17.30, a już na skrzynce mamy kilka wiadomości, że „nic w Polsce nie będzie”. Burze dziś nie wystąpią i wogóle żadni z nas znawcy. Znawcy żadni. Po prostu kochamy konwekcję i pogodę. A teraz zobaczmy jak ma się sytuacja.

Burze nad Polską. Sytuacja synoptyczna

Zobaczmy jak obecnie wygląda sytuacja synoptyczna. Poniżej położenie frontu chłodnego na godzinę 18 UTC (20 czasu lokalnego w Polsce).

Burze i nawałnice w środę 12 lipca w Polsce. Położenie frontu
Burze i nawałnice w Polsce 12 lipca 2023. Położenie frontu

Widzimy, że o godzinie 20 front rozciągał będzie się od Warmii i Mazur, przez centrum kraju po Małopolskę i Śląsk. W mojej opinii to właśnie na froncie dojdzie do uformowania się najgroźniejszych dziś zjawisk burzowych. Przed frontem zalega gorące, zwrotnikowe powietrze. Front w dynamiczny sposób zastępuje je masami nieco chłodniejszymi. Wypychanie gorących mas powietrza przyczynia się do procesów konwekcyjnych. Obecnie (przed 18 czasu w Polsce) front chłodny znajduje się w pasie od Pomorza, przez Kujawy, Wielkopolskę po Dolny Śląsk. I zobaczmy teraz gdzie powstają burze.

Gdzie jest burza 12 lipca 2023?

Poniżej zrzut ekranu z detekcji wyładowań Blitzortung. Zobaczmy gdzie są obecnie burze nad Polską.

Burze nad Polską 12 lipca 2023, godzina 18
Burze nad Polską 12 lipca 2023, godzina 18

Szału nie ma. Pamiętajmy jednak, że na zachodzie kraju panował dziś silny upał przez co większość dnia konwekcja hamowana była przez warstwy hamujące. Obecnie burze rozwijają się dość intensywnie. Pamiętajmy także, że niszczące nawałnice z Francji i Niemiec podczas ostatniej doby także rozwinęły się dopiero pod wieczór. Oczywiście wcale nie zależy mi na tym, by dzisiejsze burze miały wielką, niszczącą siłę. Ja jestem miłośnikiem burz, ale przede wszystkim pod kątem ich fotografowania. Tym bardziej ładuję baterie aparatu, gdyż wydaje mi się, że w centrum i na wschodzie Polski widowiskowe burze pojawią się prawdopodobnie w pierwszej części nocy.

Superkomórki burzowe w pierwszej części nocy
Superkkomórki burzowe w pierwszej części nocy

Podczas gdy piszę wpis, silne superkomórki zdążyły rozwinąć się lokalnie w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Ewidentnie mamy tu burze superkomórowe (na południe od Wrocławia oraz nad Koninem). Największym zagrożeniem z tych burz są dziś opady dużego gradu, a także nawalny deszcz i silniejsze porywy wiatru w przypadku prądu zstępującego z wierzchołka chmury.

Groźna pogoda w Polsce nie odpuści wieczorem i w nocy

Wszystko wskazuje na to, że wraz z postępowaniem frontu chłodnego na wschód, wraz z nim postępować będzie wciąż aktywna strefa burz. Prawdopodobnie nie będą to zjawiska tak silne jak spodziewaliśmy się tego analizując warunki o poranku. Jednak wciąż, lokalnie będą możliwe superkomórki, które nieść mogą opady dużego gradu, nawalne opady deszczu i silny wiatr. Gdzie jest burza sprawdzamy na naszej dedykowanej radarom opadów podstronie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk